Prawie ćwierć miliona za 12 minut

Pokazy multmedialne przy lubelskiej fontannie na pl. Litewskim gromadzą olbrzymią publiczność

227 tys. zł zażyczyła sobie firma Watersystem z miejscowości Zakręt za przygotowanie 12-minutowego pokazu multimedialnego przy lubelskiej fontannie na pl. Litewskim.
To była jedyna oferta, jaka wpłynęła do Urzędu Miasta Lublin na ogłoszony niedawno przetarg dotyczący przygotowania multimedialnego pokazu. Ma on nawiązywać do 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej.


Firma Watersystem na swojej stronie chwali się 20-letnim doświadczeniem w projektowaniu i budowie multimedialnych widowisk przy fontannach. W Lublinie ma sprawdzoną markę – w 2017 r. jako jedyna zgłosiła się do przetargu na obsługę „systemu multimedialnych fontann na placu Litewskim”, życząc sobie za tę usługę 864,9 tys. złotych rocznie. Lubelska multimedialna fontanna dysponuje obecnie możliwością wyświetlania sześciu pokazów.

– Pokazy multimedialne, które są prezentowane od początku funkcjonowania fontanny, powstały w ramach umowy na kompleksową rewitalizację placu Litewskiego: chodzi o „Sen o mieście”, „Wydarzenia kulturalne”, „Historię Placu Litewskiego na wesoło” oraz „Euro u-21” – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. – W ubiegłym roku nowym pokazem były „Anioły Lubelskie”, których scenariusz został stworzony przez Centrum Kultury i Janusza Opryńskiego oraz krótka wizualizacja na mgiełce fontanny Lublin 1918 – 2018 „Inspiruje nas Wolność” nawiązująca do rocznicy 100-lecia Polski niepodległej. Koszt stworzenia tej aplikacji w ubiegłym roku wyniósł ponad 156 tys. zł – dodaje rzeczniczka.

Co zobaczymy w tym roku?

W tym roku premiera najnowszego pokazu zaplanowana jest na 3 maja. Jego scenariusz napisał dyrektor lubelskiej Sceny Prapremier InVitro w Centrum Kultury, Łukasz Witt-Michałowski.

– W pokazie przedstawiona ma zostać historia dwojga młodych ludzi – kobiety i mężczyzny, jako symbolu unii polsko-litewskiej, którzy podczas pokazu pokonają perypetie symbolizujące dzieje Polski i Litwy oraz relacje pomiędzy tymi narodami. Zawarta w pokazie zostanie symbolika poszczególnych wydarzeń z historii aż do narodzin Rzeczpospolitej Obojga Narodów, złotego wieku i znaczenia unii lubelskiej w skali Europy oraz świata – zapowiada Olga Mazurek-Podleśna.

Według informacji ratusza podczas gali programowej jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej 3 maja plac Litewski zamieni się w scenę, na której wysłuchamy koncertu filharmonicznego (kompozycje polskich oraz litewskich autorów oraz finałowe wykonanie „Ody do radości” – hymnu Unii Europejskiej).

Po koncercie nastąpi inauguracja pokazów na fontannach multimedialnych. Za 12-minutowy pokaz miasto zapłaci 227,5 tys. zł. Lubelska fontanna to jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w Polsce. Prezentacja na niej pokazów multimedialnych jest możliwa dzięki zaprojektowaniu aplikacji komputerowej.

– Konieczne jest wyprodukowanie całego pokazu na nowo pod względem technicznym i zaprogramowanie ruchu wody, laserów, świateł, muzyki i innych efektów, a także ich synchronizacja w taki sposób, aby całość tworzyła spójną projekcję multimedialną. Musi to być bardzo precyzyjna kompozycja. Nowa prezentacja staje się własnością miasta, na którą uzyskujemy licencję i możemy ją dowolnie wykorzystywać – przekonuje Olga Mazurek-Podleśna.

Emilia Kalwińska