Prawosławne kolędy w synagodze

(5 stycznia) W Małej Synagodze we Włodawie odbył się koncert Kolęd Prawosławnych w wykonaniu Chóru Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis i zespołu Kresowianki. Wydarzenie organizowane było przy współpracy z Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie.

Sporo melomanów miało wyjątkową okazję wsłuchać się w prawosławne melodie w murach XVIII-wiecznej synagogi. Wrażenie niesamowite. Prawosławne pieśni wybrzmiewały w murach synagogi wyjątkowo. Ci, którzy przyszli, na pewno nie żałowali, zwłaszcza że tego typu koncert odbył tam po raz pierwszy.
Chór Ziemi Włodawskiej Vlodaviensis działa przy Włodawskim Domu Kultury. Formacja nawiązuje do tradycji, której początki sięgają 1750 roku, gdy przy kościele św. Ludwika we Włodawie działali ojcowie paulini. To jeden z duchownych, Uriel Tuligłowski, znany z gry z na skrzypcach na dworze królewskim, założył pierwszy włodawski zespół instrumentalny. Początkowo tworzyli go jedynie członkowie zakonu, później dołączyły osoby świeckie. Od nazwy zespołu instrumentalnego Capellorum misterioso magnum Vlodaviensis została zaczerpnięta nazwa chóru.
W wydarzeniu uczestniczył zespół śpiewaczy Kresowianki, który za rok będzie obchodził swoją piętnastą rocznicę powstania. (p)