Premier wesprze kopalnię

Premier Beata Szydło jest bardzo pozytywnie nastawiona do budowy kopalni Jan Karski w Kuliku pod Siedliszczem. Z szefową rządu o wyczekiwanej przez nasz region inwestycji rozmawiał burmistrz Rejowca Fabrycznego, Stanisław Bodys.

Okazją do rozmowy było Ogólnopolskie Noworoczne Spotkanie Samorządów, które odbyło się w sobotę w podrzeszowskiej Jasionce. Na spotkanie przyjechali m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele ministerstw, marszałkowie województw, samorządowcy i reprezentacje samorządowych związków, m.in. Unii Miasteczek Polskich, której Stanisław Bodys jest wiceszefem. W spotkaniu uczestniczył także wiceprzewodniczący Rady Miasta Rejowiec Fabryczny, Marian Leszczyński.
Podczas spotkania rozmawiano o bieżących spawach dotyczących samorządów, tj. reformie oświaty i planowanej zmianie w ordynacji wyborczej. S. Bodys brał z kolei udział w zorganizowanym później zamkniętym spotkaniu z premier Beatą Szydło i ministrami.

– W nawiązaniu do strategii odpowiedzialnego rozwoju, które było tematem forum, poruszyłem kwestię wykorzystania lokalnych zasobów naturalnych, apelując do pani premier o wsparcie dla budowy kopalni Jan Karski – mówi S. Bodys. – Kopalnia doskonale wpisuje się w rządową koncepcję reindustrializacji. Jest wielką szansą dla podregionu chełmsko-zamojskiego. Pani premier bardzo życzliwie odnosiła się do tej inwestycji i zapewniała, że może liczyć na rządowe wsparcie. Staramy się wykorzystać każdą możliwość, aby lobbować za tym projektem, bo wszyscy wiemy, jakie korzyści może przynieść naszemu regionowi.
Bodys mówi, że w spotkaniu uczestniczyli ministrowie kompetentni do rozstrzygania w tych kwestiach. I byli, podobnie jak premier, autentycznie zainteresowani projektem Jan Karski. – Duża w tym zasługa także pani poseł Beaty Mazurek, która na bieżąco monitoruje stan spraw, życzliwie odnosi się do tematu i dba o jego rzetelny obraz w Warszawie – mówi burmistrz. (bf)