Prezydent Żuk kontra TVP

Do kolejnego spięcia doszło na linii TVP 3 Lublin – prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Tym razem za sprawą udostępnionego przez stację wpisu na Facebooku dotyczącego protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającym przepisy aborcyjne.

28 października, na facebookowym profilu o nazwie „Obrońcy Katedry”, zostało opublikowane zdjęcie fasady Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej przy ul. Gabriela Narutowicza 6 z namalowanym na niej czerwoną farbą napisem „wara” oraz piorunem – symbolem trwających protestów. Zdjęcie zostało opatrzone podpisem „Kościół Powizytkowski. Kiedy oni się zatrzymają? Dlaczego Krzysztof Żuk to popiera?” Niedługo później wpis ten został udostępniony na oficjalnym profilu TVP 3 Lublin, co nie pozostało bez reakcji prezydenta, Krzysztofa Żuka.

– Profil TVP 3 Lublin na Facebooku zasugerował, że pozwalam na profanację kościołów, jakie zdarzyły się w ostatnich dniach także w Lublinie. Widzę, że lubelski oddział telewizji „publicznej” wraca do strategii manipulacji i wrogości wobec mnie oraz pokazuje, że rzetelność, która obowiązuje dziennikarzy przy przygotowywaniu materiałów obecnie w TVP 3 Lublin zupełnie się nie liczy, co sprawia, że jest to jedynie narzędzie propagandy – skomentował Żuk, dodając, że zawsze był i jest przeciw wulgarności i wandalizmowi.

Post wywołał burzliwą dyskusję w sieci – pojawiło się pod nim ponad 240 komentarzy. Internauci podzielili się na dwa obozy – jeden broniący prezydenta i podzielający jego opinię na temat lubelskiego oddziału telewizji i drugi, zarzucający prezydentowi brak reakcji na dewastację kościołów i krytykujący uczestników protestów, eksponując ich agresywne zachowania i atakowanie świątyń. Z każdym kolejnym wpisem z obydwu stron padały coraz bardzie niewybredne słowa, aż głos zabrał również przedstawiciel TVP 3 Lublin.

– Rozróżnienie formuły przekazów medialnych należy do podstawowych standardów funkcjonowania w życiu publicznym. Udostępnienie linku „Obrońców Katedry” jest przyczynkiem do toczącej się dyskusji w przestrzeni społecznej. Właśnie nadużyciem ze strony prezydenta K. Żuka jest przypisywanie temu „strategii manipulacji”. Wycieczki osobiste p. prezydenta o rzekomej „wrogości wobec mnie” pozostawiamy bez komentarza. W ten sposób można unikać jakiejkolwiek debaty, a w miejsce faktów wprowadzać emocje – napisał dziennikarz, prowadzący facebookowy profil stacji.

W odpowiedzi internauci wytknęli lubelskiej telewizji, że trudno uwierzyć, że chodzi jej o debatę, a nie uderzenie w prezydenta, przypominając głośną wpadkę z sierpnia tego roku, kiedy okazało się, że redaktor TVP3 robiący materiał o tym, że miasto nie dba o porządek na placu Lecha Kaczyńskiego, sam wcześniej porozrzucał po placu śmieci, co nagrały kamery miejskiego monitoringu (po tym dziennikarz został zwolniony z pracy – przyp. aut.), czy sytuację z marca, kiedy to podczas wprowadzonej z powodu epidemii narodowej kwarantanny, stacja zamieściła w internecie zdjęcie z profilu FB prezydenta Żuka, na którym czyta on książkę zachęcając wszystkich do pozostania w domu i opatrzyła je komentarzem, że inne samorządy przeznaczają ogromne środki na walkę z pandemią, a włodarz Lublina w tym czasie zamiast działać, czyta książki. DO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here