Prezydium rady nie dla opozycji

Leszek Daniewski

Leszek Daniewski z klubu radnych Krzysztofa Żuka został nowym wiceprzewodniczącym lubelskiej rady miasta. Zastąpił Martę Wcisło, która niedawno objęła mandat poselski. Radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie mają w prezydium swojego przedstawiciela, zaproponowali na stanowisko wiceprzewodniczącego Tomasza Pituchę.


Po ogłoszeniu wyników głosowania radni PiS nie zostawili na koalicyjnym klubie suchej nitki. – Wynik tego głosowania z demokracją nie ma wiele wspólnego – skwitował Tomasz Pitucha, zaznaczając, że „chodzi o to, aby mieszkańcy mieli swojego przedstawiciela w prezydium”.

– Wybór na wiceprzewodniczącego to dla mnie wielka satysfakcja – powiedział z kolei radny Leszek Daniewski. Radni PiS ocenili, że Daniewski to uznany samorządowiec, ale ich zdaniem „dobry zwyczaj” wymaga, aby opozycja miała w prezydium swojego przedstawiciela. Tymczasem klub Krzysztofa Żuka „zgarnął całe prezydium”. Przewodniczącym rady jest Jarosław Pakuła, a wiceprzewodniczącymi, oprócz wspomnianego Leszka Daniewskiego, są Stanisław Kieroński i Marcin Nowak.

Ostre słowa wygłosił jeszcze przed głosowaniem radny Robert Derewenda (Prawo i Sprawiedliwość). Powiedział m.in. o „dyktaturze demokracji” i zauważył, że w radzie miasta klub PiS stanowi ponad 38 procent.

– Mówicie o demokracji, prawach mniejszości, natomiast uważacie, że to na was głosują mieszkańcy, a na nas kto? Jacyś wariaci tylko? – ostro skomentował wynik głosowania Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Dla was prawa mniejszości – np. ludzi, którzy mają kotka albo pieska, to są prawa, a prawa ludzi, którzy myślą inaczej od was, to nie są prawa – dodał i ocenił, że „prezydent Żuk zadłuża miasto w sposób haniebny, nie dba o zdrowie mieszkańców zabudowując każdy skrawek zieleni”. – My z tym potrafimy żyć i w dalszym ciągu będziemy chcieli was punktować tam, gdzie jest to potrzebne – zapowiedział, gratulując jednocześnie Leszkowi Daniewskiemu.

67-letni Leszek Daniewski jest dyrektorem ds. organizacji przedsiębiorstwa i zasobów ludzkich w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. W Radzie Miasta Lublin zasiada od wielu lat.

Grzegorz Rekiel