Prof. Guarnaccia honorowym obywatelem Lublina

Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin profesorowi Giuseppe Guarnacci wręczyli prezydent Krzysztof Żuk i przewodniczący rady Jarosław Pakuła

Lublin ma kolejnego honorowego obywatela. Został nim wybitny włoski okulista – profesor Giuseppe Guarnaccia. To drugi, po prof. Normanie Dawiesie, obcokrajowiec uhonorowany w ten sposób przez nasze miasto.


68-letni profesor Giuseppe Guarnaccia jest uznawany za jednego z najlepszych okulistów na świecie. W swojej karierze przeprowadził ok. 12 tysięcy zakończonych sukcesem operacji. – Dzięki działalności naukowej profesora, Lublin stał się centrum konferencji i spotkań okulistów z całego świata.

Dzięki staraniom profesora w naszym mieście założono satelitarne centrum, będące jedyną w Europie, a drugą na świecie filią Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki w Lugano w Szwajcarii – wylicza Katarzyna Duma, rzecznik prasowy ratusza. Inną zasługą włoskiego lekarza było połączenie streamingiem bloku operacyjnego Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie z centrami okulistycznymi na świecie.

W kwietniu tego roku lubelska rada miasta zdecydowała, że profesor Guarnaccia zostanie honorowym obywatelem Lublina. Uroczystości związane z wręczeniem aktu nadania obywatelstwa odbyły się w miniony poniedziałek (5 października) w Archikatedrze Lubelskiej, a następnie w Trybunale Koronnym. – Nadanie aktu Honorowego Obywatela Lublina jest wyrazem wdzięczności i uznania dla zasług związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji międzynarodowej naszego miasta, jako rozpoznawalnego ośrodka medycznego w dziedzinie okulistyki – wyjaśnia K. Duma.

Honorowe Obywatelstwo Lublina nadawane jest uchwałą Rady Miasta z inicjatywy prezydenta lub grupy radnych. W gronie honorowych obywateli Lublina znajdują się m.in.: święty Jan Paweł II, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, o. Hubert Czuma, arcybiskup Bolesław Pylak, o. Ludwik Wiśniewski, dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz czy prof. Norman Davies. GR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here