Progi punktowe bez zmian

130 pkt. do I LO i II LO, 120 pkt. do klas o profilu technik programista i technik informatyk w Zespole Szkół Technicznych i zaledwie 30 pkt. do szkół branżowych. Departament Edukacji i Sportu w chełmskim magistracie oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych ustalili progi punktowe przy naborze do pierwszych klas.

Urzędnicy chełmskiego magistratu wspólnie z dyrektorami liceów i techników ustalili progi punktowe na rok szkolny 2020/2021, jakie kandydaci do klas pierwszych muszą osiągnąć, by dostać się do wymarzonych szkół. Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych na tę informację czekali od miesięcy. Niestety, chełmscy urzędnicy od lat z ustaleniem progów zwlekają niemal na ostatnią chwilę. Uczniowie z całą pewnością chcieliby poznać „zasady gry” na początku roku szkolnego, a nie dopiero po rozpoczęciu drugiego półrocza.

– Progi punktowe pozostały na ubiegłorocznym poziomie, ponieważ uzgodniliśmy, że są adekwatne do potrzeb rekrutacyjnych w poszczególnych szkołach – wyjaśnia Dorota Cieślik, wiceprezydent Chełma.

Maksymalnie kandydat może dostać 200 pkt. Żeby zostać przyjętym do pierwszej klasy o jakimkolwiek profilu w I LO i II LO, trzeba zdobyć 130 punktów. Jeszcze trzy lata temu wystarczyło mieć 110 pkt., ale tak niski wynik powodował, że do liceów, uznawanych za najlepsze w mieście, dostawała się młodzież również z przeciętną wiedzą, co na pewno miało wpływ na poziom nauczania i niskie miejsca szkół w prestiżowym ogólnopolskim rankingu „Perspektywy”. Ci, co chcą uczyć się w III LO, muszą uzyskać co najmniej 110 pkt., a w IV LO – 100 pkt.

W Zespole Szkół Technicznych progi są zróżnicowane i liczba punktów do osiągnięcia jest uzależniona od profilu danej klasy. Kandydaci do klas technik programista i technik informatyk muszą uzyskać po 120 pkt. Dla uczniów, którzy chcą kontynuować naukę w klasach technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych, ustalono próg na poziomie 100 pkt., a dla przyszłych techników elektryków i elektroników – 90 pkt. Najmniej punktów, bo 80, muszą zdobyć kandydaci do klasy technik mechanik.

Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych przyjmie do technikum te osoby, które uzyskają co najmniej 90 pkt. Jeszcze mniejszy próg punktowy obowiązuje przy naborze do klas pierwszych techniku w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. Niezależnie od profilu wszyscy, którzy marzą w przyszłości o pracy w gastronomii, hotelarstwie czy o świadczeniu usług fryzjerskich, muszą zdobyć minimum 75 pkt. Już z 70 pkt. wszystkich chętnych do technikum przyjmą Zespół Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych. Z kolei wszystkie szkoły branżowe, funkcjonujące przy zespołach szkół, po raz kolejny postanowiły nie zmieniać progu i pozostawić go na poziomie zaledwie 30 pkt. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here