Program „Pelasia i przyjaciele” doceniony

Zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego projekt z dzielnicy Dziesiąta zdobył uznanie jury w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Metamorfoza mojego Regionu. Przed i po” i zgarnął główną nagrodę, czyli pakiet promocyjno-reklamowy o wartości 500 000 złotych.
Projekt „Podwórka na temat, czyli czarujemy przestrzeń dzielnicy Dziesiąta” został zgłoszony przez Karolinę Koguciuk w pierwszej edycji lubelskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt wspomagał również DDK „Bronowice”, który był operatorem środków finansowych na jego realizację. Dzięki głosom mieszkańców udało się uzyskać potrzebne poparcie i odmienić przestrzeń na sześciu podwórkach w dzielnicy.

Przez cały ubiegły rok animatorzy pracowali z mieszkańcami, wspólnie przygotowując zajęcia kulturalne, spotkania, gry terenowe, zabawy, koncerty oraz dyskusje o możliwościach zmian w wyglądzie najbliższej okolicy. Jednym ze zrewitalizowanych miejsc stało się podwórko przy ulicy Kunickiego 23, na którym mieszkańcy pomalowali drzwi swoich komórek i odnowili krzesła, na których spotykają się teraz sąsiedzi. Przy Kunickiego 23 w ramach projektu zainicjowano również działanie śniadaniowej telewizji pt „Pelasia i przyjaciele”, która w niedługim czasie osiągnęła wyjątkowo wysoką oglądalność na kanale YouTube, a jej bohaterowie zagościli w ogólnopolskich programach telewizyjnych (szerzej o pani Elżbiecie, tytułowej Pelasi i prezenterce telewizji, napisaliśmy w poprzednim numerze NT). Konkurs, w którym zwyciężył lubelski projekt, jest częścią VII Kongresu Regionów, corocznego spotkania władz samorządowych, ekspertów, naukowców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się samorządnością. W tym roku obradował we Wrocławiu. (EM.K.)