Programiści jak pączki w maśle

Biuro Karier razem z Wydziałem Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej już po raz czwarty zorganizowały 28 marca Lubelski Dzień IT.
Tego dnia w budynku wydziału Elektrotechniki i Informatyki panował nadzwyczaj duży ruch. Wszystko za sprawą przedsiębiorstw z branży IT, oferujących pracę, praktyki i staże studenckie. A były to m.in.: Asseco, Comarch, ABB, Altkom, CompuGroup Medical, P&G, Soft System, Mobica, eLeader, infoShare, Academy, Sollers, Consulting, UniCredit, TRW, Sii Polska, new hub media, CM Luxmed.
– Można było porozmawiać ze specjalistami i uzyskać aktualną wiedzę dotyczącą nowości programowania. Ponadto była to doskonała okazja do poznania rynku pracy, ofert pracodawców oraz ich oczekiwań wobec kandydatów” – opowiada Anna Mazur-Sokół z Biura Karier Politechniki.
Oprócz zwiedzania stanowisk wystawienniczych i możliwości rozmów z pracodawcami i przedstawicielami firm z branży, odbyły się warsztaty i wykład. Warsztaty dotyczyły tego jak napisać CV, żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dobrej pracy. Można było też zdobyć cenne informacje o tym, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warsztaty prowadziła Katarzyna Wolska, specjalistka ds. HRM z firmy Asseco
Zwieńczeniem dnia był wykład „Współczesne zagrożenia w sieci”. Prezentacja trwała 1,5 godziny, a poprowadził ją Piotr Chruściel, który od 9 lat pracuje w Asseco Buisness Solutions S.A. Jego praca polega na utrzymywaniu i rozwijaniu infrastruktury sieciowej oraz systemów zabezpieczeń. Zainteresowani mogli tez wziąć udział w konkursach i zgarnąć atrakcyjne nagrody. Jedynym z nich był np. konkurs programistyczny „ZaInsTaluj się w Asseco BS”. Nagrodą główną był miesięczny, płatny staż w zespole profesjonalnych programistów. Istnieje możliwość przedłużenia go do 3 miesięcy. Po jego ukończeniu można liczyć na zatrudnienie.
– Branża IT to najszybciej rozwijający się i najbardziej chłonny rynek pracy. Firmy IT otwierają w Lublinie swoje odziały produkcji oprogramowania, a do tego potrzeba dobrze wykształconych informatyków. Nasi absolwenci informatyki są rozchwytywani, a studenci ostatnich lat studiów w większości już pracują jako programiści, testerzy, ale też projektanci, administratorzy i wdrożeniowcy – mówi dr inż. Marek Miłosz, prodziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki,.
Co roku mury uczelni opuszcza ok 180 absolwentów informatyki. Często jedna firma wyraża chęć zatrudnienia nawet aż 50-80 absolwentów. Dzięki temu, że są tak rozchwytywani, bez problemu realizują się w swoim zawodzie i rozwijają swoje zdolności oraz pasje.
Joanna Niećko