Projekt domu i działka za 1 zł!

Europoseł Krzysztof Hetman oraz marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski prezentują makietę domu pasywnego

Bezpłatnymi projektami domów pasywnych oraz działkami za 1 zł samorządowcy Polskiego Stronnictwa Ludowego chcą zachęcić do powrotu tzw. „lubelskich emigrantów” oraz do przyjazdu na Lubelszczyznę wysoko wykwalifikowanych pracowników przyszłych nowych kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

Założenia programu, będącego jednym z elementów gospodarczego planu samorządowego Polskiego Stronnictwa Ludowego „Lubelskie napędzane węglem” w czwartek przedstawili europoseł Krzysztof Hetman oraz marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.
– Program zakłada budowę nowych kopalni węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, a co za tym idzie, nowych miejsc pracy i zachęcenie do powrotu tzw. „lubelskich emigrantów”. To między innymi oni w ramach pakietu wsparcia od samorządu województwa mieliby otrzymać darmowy projekt domu pasywnego oraz grunt za przysłowiową złotówkę – tłumaczy marszałek Sławomir Sosnowski.
Proponowane domy mają powierzchnię 160 metrów kwadratowych z użytkowym poddaszem w standardzie pasywnym i przeznaczone są dla czteroosobowej rodziny. Na parterze znajduje się salon z wydzieloną jadalnią, kuchnia, spiżarnia oraz dodatkowy pokój, mogący pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego. Poddasze to trzy sypialnie, łazienka i nieduża pralnia. Przewidziano też garaż na jedno auto.
Atutem projektu jest przejrzysty i przemyślany układ funkcjonalny, a nieskomplikowana bryła i dwuspadowy dach korzystnie wpłyną na koszty budowy.
Zastosowane materiały, instalacje i technologie sprawiają, że proponowane domy spełniają wymagania dla domu pasywnego.
– Na terenie naszego województwa mogłyby powstawać całe osiedla takich domków – przyznaje europoseł Krzysztof Hetman. – Budowane byłyby na gruntach samorządowych, przekazywanych zainteresowanym za symboliczną złotówkę – dodaje.
Formalnie dzisiaj samorząd nie może tego zrobić, dlatego klub parlamentarny PSL przygotowuje projekt ustawy umożliwiającej takie rozwiązania. KB

Makieta i rzut parteru domu pasywnego zaproponowanego w programie samorządowym PSL „Lubelskie napędzane węglem: