Promieniowanie ojcostwa

Kiermasz na placu Litewskim

40 lat temu, 16 października 1978 roku, na zwołanym po śmierci Jana Pawła I konklawe w ósmym głosowaniu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II.


Obchody XVIII Dnia Papieskiego, przeżywane w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie, w Lublinie rozpoczęły się już 7 października dawaniem świadectw w parafiach na obrzeżach miasta. W piątek, 12 października w archikatedrze lubelskiej odbyła się msza św. inauguracyjna i czuwanie. W sobotę trwała akcja „Upiekę ciasto dla Fundacji” na potrzeby niedzielnych kiermaszy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która już od 18 lat wypłaca stypendia uczniom i studentom z całej Polski, pozwalając im na rozwijanie ich umiejętności i talentów. – Wśród stypendystów w województwie lubelskich ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów mamy trzydzieści osób, a studiujących w Lublinie stypendystów jest pięćdziesięciu – mówi Faustyna Toczek z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Kiermasz ciast połączony ze zbiórką pieniędzy i rodzinnym festynem odbył się w niedzielę na placu Litewskim. Była też loteria fantowa i słodki kącik. Ogłoszono też wyniki konkursu plastycznego pt. „Promieniowanie ojcostwa – Jan Paweł II, pryzmat Ojcostwa Bożego na Ziemi”. Kiermasze odbyły się też przy kościele akademickim KUL i św. Józefa na LSM. Z kolei w sobotę na KUL miała miejsce konferencja „Wyzwania ojca XXI wieku, której gościem był wieloletni fizjoterapeuta polskiej kadry skoczków narciarskich Rafał Kot, ojciec skoczka Macieja Kota.

Elżbieta Kasprzycka, EM. K.