Promile na drodze

Plaga pijanych na krasnostawskich drogach. Aż czterech nietrzeźwych kierujących wyeliminowali z ruchu drogowego policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie: dwóch rowerzystów, motorowerzystę i kierowcę auta. Wszyscy mieli prawie 2 promile alkoholu w organizmie.

Wielu kierujących w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy z tego, że poruszając się po drodze publicznej pod wpływem alkoholu stwarzają olbrzymie zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego. W ubiegły weekend i dzień po nim krasnostawscy policjanci zatrzymali aż czterech nietrzeźwych kierujących. Każdy z nich miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Za jazdę w takim stanie grozi nie tylko kara pozbawienia wolności do lat 2 i wysoka grzywna, ale także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 lat do lat 15 i obowiązkowe świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5 do 60 tys. zł.

W sobotę 9 kwietnia o 9.00 rano podczas kontroli drogowej w Łopienniku Nadrzecznym wpadł 43-latek z Chełma, który jechał samochodem marki Honda. Prowadził auto w stanie nietrzeźwym. Wydmuchał blisko 2 promile. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a jego pojazd został odholowany.

Tego samego dnia w Wirkowicach Pierwszych, w gm. Izbica, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Jak się okazało, po zbadaniu alkomatem, 42-letni mieszkaniec gminy Izbica również znajdował się w stanie nietrzeźwości. Obaj kierujący staną przed sądem. Grozi im kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

W trakcie drogowych kontroli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie ujawnili również pijanego rowerzystę. W miejscowości Płonka uwagę mundurowych niecodziennym stylem jazdy przykuł 45-letni mieszkaniec gminy Rudnik. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że cyklista ma prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Policja ukarała go mandatem w wysokości 2 500 zł.

Tuż po weekendzie, w poniedziałek 11 kwietnia, w miejscowości Dworzyska w gm. Izbica policjanci zatrzymali 39-letniego rowerzystę, który nie trzymał prawidłowego toru jazdy. On również wydmuchał blisko 2 promile i dostał mandat w wysokości 2 500 zł.

Policja apeluje o rozwagę na drodze, pamiętając, że kierujący na drodze pod działaniem alkoholu stwarza duża zagrożenie, – Taki uczestnik ruchu ma zaburzoną koordynację, widzenie, zwolnioną reakcję. Pamiętajmy także, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, jakimi są rowerzyści, często w zdarzeniach z pojazdami odnoszą bardzo poważne obrażenia. Warto zatem włączyć myślenie, zanim po alkoholu wsiądziemy na rower – ostrzega mł. asp. Jolanta Babicz, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Krasnymstawie. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here