Promowali się w stolicy

W czwartek (16 listopada) delegacja z gminy Hanna z wójt Grażyną Kowalik na czele uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. W Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie odbyło się spotkanie „Podlasiacy na kartach historii. Z myślą o Niepodległej”, podczas którego miała miejsce promocja książki: „Józefat Błyskosz. Pamiętnik Podlasiaka z minionych dni. Od roku 1904 do roku 1918”, która jest biografią sławnego mieszkańca Dołhobród.

Józefat Błyskosz (1876-1947) urodził się i zmarł w gminie Hanna. Były senator II Rzeczypospolitej i poseł na Sejm był znanym obrońcą praw unitów. W 1910 agitował przeciw wyłączeniu Chełmszczyzny i Podlasia z granic Królestwa Polskiego, za co był ścigany przez carską policję. Błyskosz był też publicystą i moralistą. Pisywał do Gazety Świątecznej i Gazety Narodowej. – Był też niezwykle zaangażowany w pracę na rzecz rodzinnej wsi Dołhobrody i powiatu włodawskiego. Z tych przeżyć i doświadczeń korzystają następne pokolenia. Postać tak znaczącą w historii naszego regionu warto przypomnieć i promować wśród młodzieży i dorosłych mieszkańców. Mamy z kogo być dumni – mówi Mariola Kuć, dyrektor GOKiS w Hannie.
Podczas spotkania w Warszawie członkowie delegacji promowali również swoją gminę. Widzowie mogli obejrzeć film „Zakochaj się w Hannie”, rozkoszować się smakiem przepysznych drożdżowych bułeczek i posłuchać pieśni ludowych w wykonaniu Karoliny Demianiuk z Dołhobród. (b)