Prośby w połowie wysłuchane

Problem braku miejsc parkingowych choć częściowo powinno rozwiązać wprowadzenie na ulicy Słowackiego ruchu jednokierunkowego

Mieszkańcy ulicy Słowackiego w Świdniku i kilku sąsiednich ulic czekają na ruch miasta w sprawie utworzenia dodatkowych miejsc parkingowych. Pod koniec marca złożyli petycję w tej sprawie. Odpowiedź otrzymali w ubiegłym tygodniu. Wynika z niej, że miasto nie planuje zniesienia „strefy zamieszkania”, ale przeorganizuje ruch tak, by ulica była jednokierunkowa, co ma zwiększyć liczbę miejsc parkingowych.


Znalezienie miejsca postojowego przy ul. Niepodległości, Słowackiego albo Konopnickiej często graniczy z cudem. Kierowcy parkują gdzie się da – na chodnikach, przejściach dla pieszych albo w rejonie skrzyżowań. By nie narażać się dłużej na mandaty wystawiane przez straż miejską i policję, mieszkańcy skrzyknęli się i napisali do burmistrza petycję. W piśmie poprosili o zwiększenie liczby miejsc parkingowych poprzez likwidację „strefy zamieszkania” i wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na Słowackiego.

W ubiegłym tygodniu otrzymali odpowiedź, że w rejonie ul. Słowackiego nie jest planowane zniesienie „strefy zamieszkania”, ponieważ zapewnia ona bezpieczeństwo wszystkim osobo tam zamieszkującym, wypoczywającym, uczęszczającym do okolicznych szkół i przedszkola. W piśmie urzędnicy przypominają również, że w 2006 roku, kiedy ulica Słowackiego była remontowana, po północnej stronie drogi miały powstać zatoki parkingowe, ale mieszkańcy sami zawnioskowali wówczas, by odstąpić od ich budowy. Parkingów kilka lat później nie chcieli także niektórzy mieszkańcy ul. Tuwima.

W piśmie potwierdzono również, że w planach jest wprowadzenie na Słowackiego ruchu jednokierunkowego. Takie rozwiązanie zaaprobowała już Komenda Powiatowa Policji i zarządy wspólnot mieszkaniowych. Zostanie ono wdrożone jeszcze w tym roku. W planach, z uwagi na ograniczone finanse, nie ma za to jakiejkolwiek przebudowy ulic Słowackiego, Kochanowskiego, Niepodległości, Mickiewicza i Konopnickiej pod kątem zbudowania dodatkowych parkingów. (w)