Proszą o dodatkowy pas ruchu

Rozbudowa osiedla Wiktoryn w Lublinie utrudnia życie mieszkańcom ul. Solińskiego, Dymowskiego, PCK i Bazylianówka.
Sprawa była poruszona na ostatnim posiedzeniu Rady Lokalnej Przedsiębiorczości. Wspomniane ulice to ciągi osiedlowe o małej przepustowości. Problem uwidocznił się przy rozbudowie deweloperskiego osiedla Wiktoryn. – Do centrum można dojechać wyłącznie poprzez ul. Dolińskiego, ale tam jeden pas ruchu jest zawsze zablokowany przez parkujące tam samochody. Podobnie jest na ul. Dymowskiego, PCK, Bazylianówka i Budrysów, gdzie parkują auta pracowników budowy i to po obu stronach jezdni. Trwa to niemal przez cały dzień, już od godz. 7 aż do godz. 17 – mówi Wojciech Tomaszewski, mieszkaniec ul. Dymowskiego.
Jego zdaniem sytuacja nie zmieni się po oddaniu osiedla przez dewelopera. – Przybędą kolejne samochody, tym razem mieszkańców, którzy się tu wprowadzą. Z tym trzeba coś zrobić – dodaje.

Sytuację komplikuje fakt, że jest tutaj przedszkole integracyjne i wiele punktów usługowych: zakład instalatorstwa gazowego, sklep ze stolarką budowlaną, zakład kosmetyczny, dom opieki, piekarnia, zakład kamieniarski, wjazd na cmentarz przy Unickiej, sklep osiedlowy, zakład pogrzebowy, nie licząc wielu prywatnych posesji, które mają utrudniony lub uniemożliwiony dostęp i dojazd do swoich działek – wyliczają mieszkańcy w piśmie do rady dzielnicy Ponikwoda.
Po konsultacjach z radnymi dzielnicy mieszkańcy wnoszą o poszerzenie ul. Dolińskiego o jeden pas ruchu od strony powstającego osiedla, a także wyznaczenie parkingów i zbudowania lewo- i prawoskrętów z ul. Unickiej.
– Regularnie wysyłamy tam patrole. Będziemy monitorować jeszcze raz sytuację w godzinach największego natężenia ruchu – zapowiada Jacek Kucharczyk, komendant Straży Miejskiej w Lublinie.
Zdaniem Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie zakaz parkowania jest tutaj niemożliwy. – Uniemożliwiłby on przedsiębiorcom normalne funkcjonowanie. Zresztą, projekt przebudowy osiedla nie zakłada zakazu zatrzymywania – tłumaczy Adam Borowy, zastępca dyrektora ZDiM.
Budowa osiedla potrwa do końca listopada 2017 roku. BCH