Przechodniu przysiądź, odetchnij chwilę

Miejskie meble ustawiono m.in. przy ulicy Sądowej

W ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego realizowane są kolejne inwestycje – powstało 5 miejsc, służących odpoczynkowi przechodniów.


– Nowe meble miejskie ustawiono przy ul. Zamojskiej (przy przystankach komunikacji miejskiej), przy ul. Chopina (przy skrzyżowaniu z ul. Lipową), przy skrzyżowaniu ul. Głębokiej i ul. Narutowicza, przy ul. Sądowej oraz w ciągu ul. Narutowicza (przy Wydziale Psychologii i Pedagogiki UMCS). To efekt jednego z projektów z Zielonego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy wskazali lokalizacje do ustawienia tego typu urządzeń małej architektury – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. Szacowany koszt przedsięwzięcia wynosi ok. 200 000 zł.
Nowe miejsca relaksu dla lublinian to efekt połączenia dwóch projektów złożonych w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego. W najbliższym czasie nasadzone zostaną jeszcze krzewy, które ozdobią ustawione już na chodniku donice i dopełnią całość projektu.
– Czekamy na wynik ogłoszonego wcześniej przetargu na wykonanie tych nasadzeń. W przypadku ul. Zamojskiej będzie to tawuła brzozolistna i trzmielina. Całość utrzymana będzie w kolorystyce biało-zielonej. Donice będą obsadzone jeszcze na ul. Sądowej, również tawułą brzozolistną o liściach w odcieniu zielonym, który jesienią zmienia barwę na czerwień – dodaje Olga Mazurek Podleśna. Na ul. Chopina posadzona będzie śnieguliczka, tawuła brzozolistna oraz irga błyszcząca – liście rośliny są w kolorystyce zielono-białej, czerwonej i żółtej. Przy skrzyżowaniu ul. Głębokiej/ul. Narutowicza planowane jest posadzenie klonu pospolitego oraz krzewów – pęcherznicy kalinolistnej, irgi szwedzkiej oraz śnieguliczki w odcieniach żółci, czerwieni/pomarańczy i zieleni.
To nie jedyne planowane miejsca do odpoczynku dla przechodniów. Wielką popularnością cieszą się meble miejskie na placu Łokietka przed ratuszem, które w tym miejscu pozostaną jeszcze do końca października. Trwa również budowa pięciu „Miejsc dla Ciebie”, które powstają przy ul. Chmielarczyka, przy skrzyżowaniu ulic Hempla/Peowiaków, przy ul. Krótkiej (od strony Krakowskiego Przedmieścia), a także przy ul. Lipowej 15 przy przystanku i cmentarzu oraz po drugiej stronie ulicy pomiędzy blokami (przy posesjach nr 10-12). Ratusz zapowiada kontynuację nasadzeń i montaż ławek w niewielkich, dotąd zaniedbanych fragmentach naszego miasta.. Siedziska i donice mają dodatkowo ukrócić nielegalne parkowanie na chodnikach. (EM.K.)