Przed finałem

W ostatni weekend stycznia zaplanowano w Chełmie imprezy związane z 30. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jubileusz jest okazją do podsumowania efektów działania tej największej na świecie imprezy charytatywnej. W ciągu wszystkich lat orkiestrowego grania chełmski szpital otrzymał sprzęt o wartości prawie trzech milionów złotych.

Chełmscy sztabowcy informują, że w czasie dwudziestu dziewięciu lat WOŚP zakupiła ponad 67 tysięcy sztuk sprzętu medycznego za ponad 1,5 miliarda złotych. Obecnie, co piąte urządzenie pracujące na oddziałach dziecięcych w polskich szpitalach pochodzi z zakupów WOŚP. Są to urządzenia najwyższej jakości kupowane w ramach konkursów ofert po najlepszych cenach. Chełmski szpital otrzymał sprzęt o wartości prawie trzech milionów złotych. Na tydzień przed jubileuszowym finałem WOŚP przedstawiciele Automobilklubu Chełmskiego, który jest koordynatorem akcji Orkiestry w Chełmie, przypominają i wyjaśniają ważne kwestie:

1. Każde urządzenie przekazywane jest szpitalom w formie darowizny. Sprzęt jest więc własnością szpitala, jednak Fundacja zastrzega, że musi być wykorzystywany w miejscu i w sposób określony w umowie. Nie może być nikomu przekazywany, ani wykorzystywany w sposób komercyjny. Fundacja korzysta z prawa kontroli wywiązywania się obdarowanego z umowy i do pomocy w tym zachęca wszystkich korzystających z usług szpitali.

2. Na bezpośrednią pomoc przekazywane jest około 92 proc. zebranych środków, tylko 8 proc. stanowią koszy administracyjne, czyli m.in. płace kilkunastu pracowników i utrzymanie siedziby. Skuteczność na poziomie 92 proc. jest nadzwyczaj wysoka, w zasadzie nieosiągalna dla innych fundacji.

3. Fundacja WOŚP każdego roku rozlicza się w sposób wymagany wszelkimi przepisami w naszym kraju. Przez prawie trzydzieści lat była wielokrotnie kontrolowana i nie doszukano się żadnych nieprawidłowości. Działa w sposób przejrzysty i transparentny, wszelkie informacje finansowe zamieszczane są w internecie.

4. Dawny Przystanek Woodstock, obecnie Pol’and’Rock Festiwal jest finansowany przez sponsorów i firmy prowadzące działalność na festiwalu oraz z jednego procenta i odsetek bankowych. Nawet złotówka „z puszek” nie zasila budżetu tego jednego z największych i najciekawszych festiwali muzycznych w Europie.

5. Chełmski sztab WOŚP działający od siedemnastu lat, nigdy nie otrzymywał finansowych dotacji od samorządu miasta. Oczywiście, korzystał z bardzo dobrej współpracy z jednostkami miejskimi, jednak nie wiązało się to z bezpośrednim finansowaniem orkiestrowych działań. Te w całości pokrywane są przez sponsorów.

6. Chełmscy sztabowcy często podkreślają, że zebranie pieniędzy nie jest jedynym efektem orkiestrowych działań. Dzień finału Orkiestry to mnóstwo ciekawych imprez, nauka pierwszej pomocy, możliwość zaprezentowania się młodych artystów, integracja, mnóstwo dobrej zabawy i pozytywnej atmosfery oraz możliwość wykazania się empatią i kreatywnością. To także dzień, w którym zdecydowana większość nieznanych sobie osób po prostu się uśmiecha. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here