Przed sądem spróbuj mediacji

– Od 1 stycznia w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej na terenie Miasta Lublin, mieszkańcy mogą korzystać z całego katalogu pomocy prawnej związanej z mediacjami, w tym z możliwości samego przeprowadzenia mediacji przez radcę prawnego bądź adwokata – zapowiada Monika Głazik z biura prasowego ratusza.


– Przed uzyskaniem takiej pomocy trzeba złożyć pisemne oświadczenie o braku możliwości skorzystania z mediacji odpłatnie – dodaje przedstawicielka Ratusza.

To nowość, bo do tej w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej mieszkańcy mogli liczyć na pomoc prawną tylko w przygotowaniu do mediacji – teraz będą mogli również bezpłatnie ją przeprowadzić.

Adwokaci i radcy prawni dla mieszkańców

Pomocy będą udzielali adwokaci i radcy prawni z Okręgowej Rady Adwokackiej oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych. Na ich wiedzę i doświadczenie będzie można liczyć w dwóch punktach nieodpłatnej pomocy prawnej (w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie, ul. Sławinkowska 50, parter, sala 70 oraz w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie, ul. Jagiełły 11, parter, sala 27).

– Obecnie na terenie Lublina działa 14 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, w których przez 5 dni w tygodniu można otrzymać pomoc. Z takiej formy wsparcia prawnego w tym roku, do końca października, skorzystało łącznie 4100 osób, z czego w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe udzielono 2206 porad, zaś w punktach prowadzonych przez adwokatów i radców prawnych – 1894 – dodaje rzeczniczka.

Mieszkańcy najczęściej prosili prawników o pomoc w zakresie prawa cywilnego choć zdarzały się też porady z prawa rodzinnego i karnego (451 porad). Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów opłaty prawnika z własnych funduszy.

Uwaga! W dniach 24 grudnia 2019 r. (Wigilia) oraz 31 grudnia 2019 r. (Sylwester) dyżury we wszystkich punktach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, odbędą się w godzinach 8.00 – 12.00. Rezerwacja wizyty we wskazanych terminach odbywa się wyłącznie drogą telefoniczną pod numerem telefonu: 81 466 12 10 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30.(EM.K.)

Wszelkie informacje na temat świadczonej nieodpłatnej pomocy prawnej w Lublinie, w tym również mediacji można uzyskać pod adresem: pomocprawna@lublin.eu, telefonicznie pod nr 81 466 12 10 oraz na stronie internetowej www.lublin.eu. W zakładce nieodpłatna pomoc prawna dostępne są aktualne harmonogramy dyżurów i miejsca w których porady są udzielane.