Przedłużą życie mostu

Lada dzień powinno się zacząć montowanie „tymczasowej podpory” mostu na Bystrzycy koło „Gali” w ciągu al. Unii Lubelskiej. Wybrany w październiku wykonawca już kończy przygotowywać niezbędną dokumentację.


– Prace powinny się rozpocząć w drugiej połowie listopada. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. Dopiero po tym etapie możliwe będzie przystąpienie do prac w terenie, bezpośrednio przy moście – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Chodzi o znajdujący się w fatalnym stanie technicznym most na Bystrzycy koło Gali w ciągu al. Unii Lubelskiej. Stanowi on przeprawę przez Bystrzycę dla kierowców zmierzających z północy na południe miasta, zachodnią jezdnią al. Unii Lubelskiej i łącznicą z ul. Zamojską w kierunku ronda Lubelskiego Lipca ‘80. We wrześniu miasto ogłosiło przetarg na wykonanie „tymczasowego podparcia mostu”. – Postępowanie dotyczy zaprojektowania i wykonania podparcia konstrukcji głównej płyty mostu w trzech miejscach, za pomocą stalowych ram. Takie rozwiązanie zapewni nośność tzw. podpory pośredniej, zlokalizowanej na prawym brzegu rzeki, po stronie Mostu Kultury – wyjaśniała wówczas technologiczne niuanse J. Góźdź. Prace będą kosztować około 270 tysięcy złotych i wykona je lubelska firma Baufortis. Miasto nie musiało dokładać brakujących pieniędzy, bo zarezerwowało znacznie większą kwotę – 950 tysięcy złotych.

Szerokość mostu wynosi ponad 15 metrów, a jego długość około 63 m. Jest on wsparty na czterech żelbetowych filarach, o wysokości około 3 metrów. Nośność mostu wynosi 20 ton, ale ze względu na jego zły stan techniczny, aktualnie obowiązuje ograniczenie do 10 ton. Jest zaliczany do kategorii średnich.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here