Przedłużą życie mostu

Lada dzień powinno się zacząć montowanie „tymczasowej podpory” mostu na Bystrzycy koło „Gali” w ciągu al. Unii Lubelskiej. Wybrany w październiku wykonawca już kończy przygotowywać niezbędną dokumentację.


– Prace powinny się rozpocząć w drugiej połowie listopada. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. Dopiero po tym etapie możliwe będzie przystąpienie do prac w terenie, bezpośrednio przy moście – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Chodzi o znajdujący się w fatalnym stanie technicznym most na Bystrzycy koło Gali w ciągu al. Unii Lubelskiej. Stanowi on przeprawę przez Bystrzycę dla kierowców zmierzających z północy na południe miasta, zachodnią jezdnią al. Unii Lubelskiej i łącznicą z ul. Zamojską w kierunku ronda Lubelskiego Lipca ‘80. We wrześniu miasto ogłosiło przetarg na wykonanie „tymczasowego podparcia mostu”. – Postępowanie dotyczy zaprojektowania i wykonania podparcia konstrukcji głównej płyty mostu w trzech miejscach, za pomocą stalowych ram. Takie rozwiązanie zapewni nośność tzw. podpory pośredniej, zlokalizowanej na prawym brzegu rzeki, po stronie Mostu Kultury – wyjaśniała wówczas technologiczne niuanse J. Góźdź. Prace będą kosztować około 270 tysięcy złotych i wykona je lubelska firma Baufortis. Miasto nie musiało dokładać brakujących pieniędzy, bo zarezerwowało znacznie większą kwotę – 950 tysięcy złotych.

Szerokość mostu wynosi ponad 15 metrów, a jego długość około 63 m. Jest on wsparty na czterech żelbetowych filarach, o wysokości około 3 metrów. Nośność mostu wynosi 20 ton, ale ze względu na jego zły stan techniczny, aktualnie obowiązuje ograniczenie do 10 ton. Jest zaliczany do kategorii średnich.

Grzegorz Rekiel