Przedszkolaki hurmem na Farbiarską

Przedszkole nr 14 z ulicy Bronowickiej przeniesie się do budynku VII LO przy ul. Farbiarskiej

Do budynku VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Farbiarskiej przeprowadzi się nie tylko Przedszkole nr 26 ze Starego Miasta, ale również Przedszkole nr 14 z ulicy Bronowickiej. – Decyzja o połączeniu obydwu placówek i ulokowaniu ich od września 2022 roku przy ul. Farbiarskiej 8. Tę koncepcję traktujemy jako ostateczną – mówi Monika Głazik z lubelskiego Ratusza, a rodzice z „czternastki” nie kryją zaskoczenia takim zwrotem akcji.


Sprawą przenosin Przedszkola nr 26 z charakterystycznej niebieskiej kamienicy przy ul. Rynek 12 miasto żyje już od kilku tygodni. W lutym miasto chciało je przenieść, tłumacząc to złym stanem technicznym wynajmowanej od prywatnych właścicieli kamienicy i kończącą się w sierpniu umową najmu, do lokalu oferowanego przez jednego z lubelskich deweloperów przy ul. Kapucyńskiej 1-3 na tyłach Pedetu. Prezydent Krzysztof Żuk w ostatniej chwili odwołał sesję, bo przeciwko przeprowadzce zaczęli protestować rodzice, opozycja, a nawet część radnych z jego własnego klubu.

Ratusz zapowiedział, że nie jest wykluczone, że przedszkole pozostanie w tym miejscu na kolejny rok, ale w połowie marca do placówki wkroczyli strażacy i stwierdzili, że obiekt nie spełnia przepisów pożarowych (chodziło o wykładzinę na schodach oraz system oddymiania) i do czasu jego dostosowania do wymogów PPOŻ musi zostać zamknięte. Miasto dało właścicielom miesiąc na wykonanie tych prac, wskazując jako tymczasową siedzibę „dwudziestki szóstki” Przedszkole nr 89 przy ul. Dożynkowej.

Wiele wskazuje na to, że przedszkolaki na Rynek już jednak nie wrócą, a z Dożynkowej od września 2022 roku przeniosą się już na stałe do częściowo opustoszałego, ze względu na niewielką liczbę uczniów, budynku VII LO. Właśnie szkołę przy ul. Farbiarskiej miasto wskazuje teraz jako docelową lokalizację Przedszkola nr 26 i zapewnia, że plany jego przeprowadzki na ul. Kapucyńską są już nieaktualne.

Będzie megaprzedszkole

W ostatnich dniach okazało się, że do pawilonu VII LO trafi nie tylko Przedszkole nr 26, ale również Przedszkole nr 14 mieszczące się obecnie w zniszczonym obiekcie przy ul. Bronowickiej.

– Miasto planuje zorganizowanie nowej siedziby dla obydwu przedszkoli przy ul. Farbiarskiej 8 od 1 września 2022 r. W tym roku nabór do SP nr 14 po raz ostatni prowadzony jest w starej lokalizacji – informuje Monika Głazik z lubelskiego Urzędu Miasta.

Decyzja ta dziwi część rodziców, gdyż jeszcze rok temu Ratusz forsował przeniesienie „czternastki” do gmachu Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 mieszczącego się na drugim końcu ul. Bronowickiej. Ta miała zaś trafić do obiektu opuszczonego przez zlikwidowaną SP nr 17 przy ul. Krochmalnej. Miasto zmieniło jednak koncepcję. W SP nr 17 chce ulokować klasy sportowe XX LO z ul. Tumidajskiego, a niewykluczone, że w przyszłości powstanie tam Szkoła Mistrzostwa Sportowego, a uczniowie SPS nr 26 wrócą na ul. Bronowicką. W każdym bądź razie rozwiązanie z ulokowaniem przedszkoli nr 26 i 14 przy ul. Farbiarskiej miasto traktuje jako ostateczne (oczywiście będzie je musiała zatwierdzić rada miasta).

– Już zleciliśmy wykonanie pod tym kątem ekspertyzy technicznej dla tego budynku. Ogłoszenie przetargu na przeprowadzenie prac remontowo-adaptacyjnych planowane jest w trzecim kwartale tego roku – mówi Monika Głazik.

Już wiadomo, że taka zmiana będzie się wiązała dla miasta ze sporymi kosztami. Choć ostateczny kosztorys modernizacji pomieszczeń przy ul. Farbiarskiej ma być znany po opracowaniu kompletnej dokumentacji projektowej, to urzędnicy szacują go na ok. 4 mln zł. Koncepcja nowej placówki zakłada funkcjonowanie 10 oddziałów dla 250 wychowanków. To zbliżona liczba miejsc do tych, jakie oferują obecnie osobne przedszkola, ale większa niż liczba dzieci, które są dziś do nich zapisane.

Ta koncepcja nie wszystkim rodzicom, zwłaszcza z przedszkola nr 26, się podoba. Jedyni narzekają, że placówka nie będzie położona w ścisłym centrum, inni mówią o powstaniu „przedszkolnego molocha”. Padają propozycje, by przedszkole ulokować w budynku przy ul. Podwale 3A, gdzie działa m.in. Straż Miejska oraz Straż Graniczna, a w przeszłości przez kilkadziesiąt lat funkcjonowały Szkoła Podstawowa nr 12 i Gimnazjum nr 12.

Takie rozwiązanie miasto jednak wyklucza. – Koszt adaptacji tego budynku na potrzeby prowadzenia działalności przedszkolnej, prawdopodobnie przewyższyłby wartość samego budynku i obecnie żadne zmiany w zakresie przeznaczenia nieruchomości przy ul. Podwale 3A nie są planowane – wyjaśnia M. Głazik.

Miasto nie podjęło jeszcze decyzji co do przyszłości obiektu przy ul. Bronowickiej, po jego opuszczeniu przez przedszkolaków. Jeśli miasto chciałoby go nadal wykorzystywać musiałoby zainwestować niemałe pieniądze w jego remont, a takiego w aktualnych planach inwestycyjnych Lublina, nie ma.

– Dalsze losy budynku przy ul. Bronowickiej 3 będą w przyszłości przedmiotem analizy prowadzonej przez poszczególne wydziały urzędu tj. Oświaty i Wychowania, Gospodarowania Mieniem oraz Inwestycji i Rozwoju – zapowiada M. Głazik.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here