Przedwakacyjne podsumowanie. Tydzień w szkole

Otwarte drzwi w „Gastronomach”

Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie zorganizował „Dzień otwarty”, podczas którego uczniowie klas ósmych poznali ofertę edukacyjną placówki. Goście mieli okazję zobaczyć nowoczesne pracownie, sposoby wykorzystania profesjonalnego sprzętu i narzędzi, zapoznać się z zasadami i warunkami zdobywania zawodu. Otworzono pracownię fryzjerską, pracownie gastronomiczne, a także turystyczną i hotelarską, gdzie obserwowali zajęcia, próbowali sił przy wykonaniu niektórych prac oraz degustowali słodkości wykonane i serwowane przez uczniów ZSGiH.

Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Wierzbicy oraz zaproszeni goście uczestniczyli w akademii z okazji 82. rocznicy zbrodni katyńskiej. Uroczystość zorganizowano w 10. rocznicę przystąpienia szkoły do projektu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”, kiedy to posadzono dąb, upamiętniający Józefa Olko. Był to bohater, aspirant policji, zamordowany strzałem w tył głowy w gmachu NKWD w Kalininie, pochowany w masowym grobie w Miednoje. Na skwerze przy szkole w Wierzbicy zorganizowano apel pamięci w ramach akcji „Dęby katyńskie-łańcuch pamięci kolejnych pokoleń”, ogłoszonej przez Lubelskie Kuratorium Oświaty pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Podczas spotkania odsłonięto pamiątkową tablicę umieszczoną na kamieniu przy „dębie pamięci”. Uroczystość była nie tylko oddaniem hołdu J. Olko i wszystkim pomordowanym, ale także lekcją patriotyzmu dla uczniów. Koordynatorkami przedsięwzięcia były: Wioletta Staszewska, Jolanta Seroka i Marzenna Karpowicz.

Uczcili pamięć weterana

(21 czerwca) W Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu literacko-plastycznego poświęconego postaci Bogusława Sachara – chełmskiego weterana walk o wolność i niepodległość Polski, a także absolwenta Szkoły Powszechnej z roku 1939, czyli dawnej „Dwójki”.

Spośród 62 nadesłanych do konkursu prac komisja w składzie: Aleksandra Jarosz – dyrektor biura poselskiego poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek, Krzysztof Krzywiński – prezes Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość oraz Mirosław Korniejuk, wyłoniła zwycięzców. Laureatami zostali: Marcelina Duda (SP nr 1), Wiktoria Lichaczewska, Aleksander Krzywiński, Weronika Kaszczuk (NISP „Arka”), Szymon Rot, Marcel Foryś (SP nr 4), Wiktoria Staszak, Antoni Tomaszewski, Antonina Kulbaka (SP nr 2).

Sukcesy strzelców-Dreszerczyków

Dla koła strzeleckiego II LO w Chełmie rok szkolny 2021/2022 był czasem intensywnych przygotowań do reprezentowania szkoły w zawodach strzeleckich. Dzięki współpracy z klubem strzeleckim Dragon Chełm „Dreszerczycy” osiągnęli liczne sukcesy. Zaliczają się do nich: 3. miejsce w kraju drużyny chłopców i 5. miejsce drużyny dziewcząt w Finale Centralnym 60. Zawodów Strzeleckich ,,O Srebrne Muszkiety”.

W następnej edycji konkursu, obie drużyny na szczeblu wojewódzkim zajęły pierwsze miejsce, co oznacza, że zawodnicy zakwalifikowali się do finału, planowanego jesienią. Drużyna chłopców wystartowała w składzie: Kacper Kędzierawski, Jakub Jasielski, Mateusz Koniuszewski i Igor Czechowski, natomiast drużyna dziewcząt w składzie: Natalia Wójcik, Patrycja Pawlak, Paulina Czeryna i Martyna Pastuszak.

Z kolei niedawno podczas Wojewódzkich Zawodów Strzeleckich ,,Szkolnej Ligi Strzeleckiej LOK”, szkolne koło strzeleckie II LO w Chełmie zajęło drużynowo pierwsze miejsce. Tym razem drużyna wystartowała w składzie: Paulina Czeryna, Patrycja Pawlak i Jakub Jasielski. Przygotowaniem uczniów do zawodów zajmują się trenerzy Jan Dąbski oraz Seweryn Jezierski, a opiekunem szkolnym koła strzeleckiego jest Krzysztof Olejniczak. Działania zespołu wspiera też Zbigniew Niderla, dyrektor II LO w Chełmie.

Spece od innowacji i wynalazczości

W I LO w Chełmie uroczyście podsumowano 42 Finał Okręgowy Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Prestiż olimpiady, wysoki stopień trudności sprawiają, że już od 42 lat cieszy się ona dużym powodzeniem wśród uczniów. Zaangażowanie młodzieży i ogrom pracy, jaki wkładają w wykonanie swoich projektów i modeli przekłada się na wysokie miejsca zajmowane na eliminacjach centralnych. Oprócz nagród i zaświadczeń dla uczniów, listy gratulacyjne otrzymali również opiekunowie młodzieży. Głównym organizatorem olimpiady jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów z siedzibą w Warszawie, przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Urzędu Patentowego RP, a organizatorem w naszym regionie jest „RKTiR” Stowarzyszenie Edukacyjno-Techniczne w Chełmie.

Podczas uroczystości w I LO wręczono nagrody tegorocznym laureatom i finalistom eliminacji okręgowych oraz podsumowano wyniki eliminacji centralnych. Pieczę nad całością sprawowały Elżbieta Lipska i Monika Wroniecka wchodzące w skład Zarządu RKTiR Stowarzyszenia Edukacyjno-Technicznego w Chełmie. Elżbieta Lipska w uznaniu za długoletnią pracę z młodzieżą, za przygotowywanie eliminacji okręgowych i centralnych oraz liczną grupę finalistów i laureatów została nagrodzona przez Prezesa Rady Ministrów Odznaką Honorową „Za zasługi dla Wynalazczości”. Na podsumowaniu eliminacji okręgowych wręczono również złotą Odznakę Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej Henrykowi Kartaszyńskiemu, właścicielowi firmy Pro-Project od lat wspierającej Stowarzyszenie Edukacyjno-Techniczne w Chełmie w promowaniu innowacyjności wśród młodzieży. Srebrną odznakę NOT przyznano też Hannie Jarosz, opiekunowi drużyny z I LO.

Dzień dziennikarza w Stołpiu

W Szkole Podstawowej w Stołpiu (gmina Chełm) urządzono warsztaty dziennikarskie dla klas 7, 8a i 8 b. W spotkaniu uczestniczyła Magdalena Hawryluk z Tygodnika Lokalnego „Nowy Tydzień” w Chełmie, która opowiedziała uczniom o pracy dziennikarza. Młodzież chętnie zadawała pytania, a część uczniów już rozważa wybór zawodu dziennikarza. Dziękujemy za zaproszenie!

Genialna gra Dreszerczyków

To duży i promujący miasto sukces Dreszerczyków. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie – Bartłomiej Hanczaruk, Kacper Krzywanowski, Michał Lewczuk oraz Julia Jakubiec – stworzyli interaktywną grę o Chełmie, o której głośno od kilku tygodni.

Zespół ten wraz z koordynatorką – Eweliną Śmigielską, nauczycielką z II LO pojechał na podsumowanie drugiego, regionalnego etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Geniallne Miejsca” pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty. „Dreszerczycy” za swoją grę zdobyli pierwsze miejsce w Województwie Lubelskim!

Dodatkowo II LO znalazło się wśród trzech szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którym wręczono „Złoty Bilet” do Warszawy, do siedziby Google, na finał konkursu.

– Gra, którą stworzyliśmy z uczniami składa się z trzech etapów i dotyczy Chełma, jego zabytków, legend, znanych mieszkańców – mówi Ewelina Śmigielska z II LO w Chełmie. – Jestem dumna z naszych uczniów i cieszę się, że znaleźliśmy się w gronie trzech szkół w kraju, które otrzymały złoty bilet na finał konkursu. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here