Przegubowce na szelkach

Firma Solaris dostarczy do Lublina 15 nowych przegubowych trolejbusów. Zarząd Transportu Miejskiego rozstrzygnął przetarg w tej sprawie.

Przetarg podzielono na dwie części. Pierwsza jego część dotyczyła dostawy 5, a druga 10 przegubowych trolejbusów – do obu stanęła tylko firma Solaris. W pierwszym przypadku zaproponowała 14,76 mln złotych brutto, podczas gdy miejscy urzędnicy zamierzali maksymalnie przeznaczyć na ten zakup ok. 12,18 mln złotych.

W drugiej części przetargu Solaris zażyczył sobie 29,52 mln złotych, a ZTM planował wydać nie więcej niż 24,35 mln złotych. Po kilkumiesięcznym namyśle przedstawiciele ZTM zdecydowali się dołożyć brakujące środki i ogłosili, że Solaris dostarczy trolejbusy. – Wykonawca spełnia wszystkie warunki udziału w postępowaniu, a jego oferta nie podlega odrzuceniu i jest najkorzystniejsza pod względem kryteriów oceny ofert przyjętych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia – czytamy w uzasadnieniu decyzji wydanej przez ZTM.

Zamawiane trolejbusy mają 18 metrów długości, są niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację. – Trolejbusy będą wyposażone w dodatkowy napęd w postaci baterii, który pozwala im pokonywać odcinki tras nie wyposażone w trakcję trolejbusową. Ponadto pojazdy posiadają monitoring oraz automaty do sprzedaży biletów, akceptujące zarówno monety, jak i płatności zbliżeniowe kartami i telefonami komórkowymi.

Pojazdy będą również posiadały urządzenia do zliczania pasażerów – wylicza Justyna Góźdź, inspektor ds. marketingu i kontaktów z mediami w ZTM. Pięć trolejbusów ma trafić do Lublina do 4 maja 2020 roku. Pozostałe dziesięć – do 1 kwietnia 2021 r. Docelowo nowe przegubowce zostaną skierowane do obsługi linii nr: 156, 158 i 160.

J. Góźdź przypomina, że „Lublin był pierwszym polskim miastem, który postawił na fabrycznie nowe i niskopodłogowe trolejbusy przegubowe”. – W 2014 roku miasto kupiło dwanaście Solarisów Trollino 18. W ubiegłym roku natomiast pojawiło się 15 Ursusów CS18LFT. Po realizacji dostaw w ramach ogłoszonych postępowań w taborze lubelskiej komunikacji miejskiej będą łącznie 42 przegubowe trolejbusy – dodaje.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here