Przejazd zamknięty, bo za dużo drzew

– Kontrola wykazała, że zadrzewienie i zakrzaczenie w okolicy przejazdu w Żulinie oraz fakt, że tor biegnie po łuku, powodują, że przejazd ten nie spełnia norm bezpieczeństwa – tłumaczy powody likwidacji przejazdu kolejowego w Żulinie Łukasz Kwasiborski z PKP PLK.

Przypomnijmy. Dwa tygodnie temu na prośbę mieszkańców Żulina w gminie Łopiennik Górny napisaliśmy o tym, że PKP zamknęły jeden z przejazdów przez tory w tej miejscowości. Oburzyło to rolników, którzy za torami mają pola i uprawiają zboże. – Jak teraz zbierzemy plony? Jak dojedziemy tam ciągnikiem czy kombajnem? – oburzała się jedna z naszych rozmówczyń. A mieszkaniec Żulina dodawał: – Zamknięcie tego przejazdu nie tylko utrudni nam życie, ale sprawi, że będzie niebezpieczniej. W lasach za torami kilka razy dochodziło do pożarów i strażacy na akcję jeździli właśnie tym przejazdem. Teraz to będzie niemożliwe.
O przyczyny zamknięcia przejazdu przez tory w Żulinie spytaliśmy Łukasza Kwasiborskiego z wydziału prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe. Odpowiedział w ubiegłym tygodniu drogą mailową. – Polskie Linie Kolejowe zobowiązane były do przeprowadzenia kontroli widoczności na wszystkich przejazdach kat. D w regionie. Kontrola wykazała, że zadrzewienie i zakrzaczenie w okolicy przejazdu w Żulinie oraz fakt, że tor biegnie po łuku, powodują, że przejazd kolejowo-drogowy w tym miejscu nie spełnia norm bezpieczeństwa – tłumaczy Kwasiborski. Jak dowiadujemy się z listu, PLK zwracały się do starostwa w Krasnymstawie z wnioskiem o wycinkę drzew i krzewów w okolicy przejazdu. – Część drzew znajduje się na terenie prywatnym, dlatego też wnioskowaliśmy o przeprowadzenie inwentaryzacji podczas wizji lokalnej z udziałem właścicieli działek. Starostwo nie wyraziło zgody na takie rozwiązanie i inwentaryzacja części terenu okazała się niemożliwa, m.in. ze względu na śmierć właścicieli części działek i ich nieuregulowanego stanu prawnego działek – dodaje.
W związku z zaistniałą sytuacją i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, PKP PLK podjęło decyzję o likwidacji przejazdu w Żulinie. – Urząd gminy Łopiennik Górny nie wyraził sprzeciwu – podsumowuje Kwasiborski.  (kg)