Przełamywanie zaszłości

W piątek, 30 marca, senator RP Andrzej Stanisławek spotkał się z konsulem generalnym Ukrainy w Lublinie Vasylem Pavlyukiem. W świątecznej atmosferze rozmawiano o sytuacji Ukraińców w Polsce.


– W Lublinie studiuje około 4600 studentów z Ukrainy. To bardzo dużo, ale chcemy, by ta liczba rosła. Wzrasta też liczba ukraińskich robotników, którzy są świetnymi fachowcami – mówił senator Andrzej Stanisławek.
– Mamy w naszej historii za dużo momentów, które nas dzieliły, taka jest prawda i nie możemy tego pomijać, ale musimy zrobić wszystko, by to się nie powtórzyło. Przyszłość powinniśmy budować wspólnie, tak by naszym dzieciom i wnukom było dobrze – mówił Vasyl Pavlyuk.
– Polska i Ukraina to kraje słowiańskie, chrześcijańskie, powinniśmy się wzajemnie szanować – dodał senator Stanisławek. – Polska nie poradzi sobie bez pracowników z Ukrainy. Na razie atmosfera w stosunku do nich jest w naszym kraju różna – przyznał.
– Opiekując się trzema województwami, nie widzę dużo negatywnych sytuacji. I po polskiej, i po ukraińskiej stronie pojawiają się incydenty, ale to jest zdecydowanie margines. Większość Ukraińców i Polaków ma dobre relacje. My nie jesteśmy wrogami – mówił konsul. – Momenty historyczne trzeba wyjaśniać, rozmawiać na najwyższym szczeblu – dodał. Kontrowersje po ukraińskiej stronie wprowadziła lutowa nowelizacja ustawy o IPN, która zakłada karę więzienia, do lat trzech za negowanie zbrodni nacjonalistów ukraińskich i ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą. (EM.K.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here