Przelewali z pustego w próżne wyłudzając miliony

To śledztwo przejdzie do historii polskiej kryminalistyki. 1470 przeszukań, wykrycie blisko 1700 fikcyjnych transakcji na kwotę 418 milionów złotych, w celu wyłudzenia około 77,5 mln zł VAT . Zatrzymanie dwóch gangów „białych kołnierzyków”, liczących w sumie 33 osoby. Wszystko to zasługa lubelskich śledczych.


Prokuratura Okręgowa w Lublinie skierowała w ubiegłym tygodniu do sądu akt oskarżenia przeciwko członkom dwóch grup przestępczych zajmujących się fałszowaniem faktur i praniem brudnych pieniędzy. Podstawą wszczęcia śledztwa stanowiły materiały Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

– Przestępcy działali na terenie całego kraju w okresie od grudnia 2008 roku do marca 2015 roku, z popełniania przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu. Jak ustalili policjanci, przestępcy założyli 13 firm „krzaków” w formie jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, które służyły do wystawiania „pustych” faktur VAT na olej napędowy, artykuły motoryzacyjne, materiały budowlane, pojazdy, usługi transportowe oraz budowlane, jak też inny asortyment.

Podczas ponad 1470 przeszukań na terenie całego kraju policjanci zabezpieczyli – 16 864 fałszywych dokumentów sprzedaży, gdzie wartość brutto rzekomo nabytych towarów wyniosła ponad 418 milionów złotych, zaś podatek VAT ponad 77,5 miliona złotych – informuje podinspektor Renata Laszczka-Rusek, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie.

– Zgromadzone przez Wydział do walik z Przestępczością Gospodarczą materiały posłużyły również do zawiadomienia organów Administracji Skarbowej celem przeprowadzenia postepowań skarbowych, pozwalających na wyliczenie zobowiązań podatkowych nieuczciwych przedsiębiorców, co w wielu przypadkach spowodowało zapłatę przez podatników naliczonych zobowiązań finansowych lub wnoszonych korektach zeznań podatkowych.

Zabezpieczono mienie na kwotę ok. 15 mln zł. W toku śledztwa ustalono dwie grupy, które byłe ze sobą powiązane. Pierwsza liczyła 27 osób druga 6. Wszyscy ustaleni członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i doprowadzeni do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie środków zapobiegawczych.

Zgromadzony materiał dowodowy przez śledczych stanowił również podstawę do wyłączenia materiałów prowadzonego postępowania wobec 227 osób, które udzieliły pomocnictwa członkom zorganizowanej grupy przestępczej, do wystawienia fikcyjnych dokumentów, a jednocześnie osiągnęły z tego korzyść finansową. W przypadku tych osób Prokuratura również skierowała akty oskarżenia do sądu. LT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here