Przenikające się światy wyobraźni

Premiera sztuki „Bracia Grimm dla dorosłych” na deskach Teatru Osterwy

W teatrze Osterwy odbyła się premiera sztuki „Bracia Grimm dla dorosłych”. Autorzy spektaklu sięgnęli do jednego z najpopularniejszych zbiorów baśni i opowieści ludowych na świecie, zebranych przez Wilhelma i Jacoba Grimmów, wydanego po raz pierwszy w 1812 i 1815 roku.


Przedstawienie w reżyserii Remigiusza Brzyka oparte jest na kilku mniej znanych baśniach ze zbioru braci Grimm. Akcja rozgrywa się na obrotowej scenie, a scenografia Anny Met nawiązuje do lat 70-tych XX wieku. Ważną rolę w spektaklu odgrywa też las. „Leśne” motywy znajdujemy i na obrazach na scenie, i na obiciu kanapy czy ornamentach drewnianej boazerii, którą są wyłożone ściany obrotowego „domku”. W przedstawieniu wykorzystano także trzy reflektory z początku lat dziewięćdziesiątych, dające niezwykłe, nieco staroświeckie oświetlenie.

– Udało nam się stworzyć świat, który jest opowieścią o dzieciach i dorosłych, między którymi trwa jakiś konflikt, o którym nie można zapomnieć. Ten świat opowiada o samotności dojrzewania, samotności dzieci, o dzieciach, które są inne, o zwierzętach i o przedmiotach. Nasze przestawienie oddaje jakość tego świata Grimmów. Jest w nim coś przykrego, połączonego z pięknym i wzniosłym, ale i smutnym i dotkliwym – wyjaśnia dramaturg Tomasz Śpiewak.

Pierwsze wydanie baśni zebranych przez Grimmów szokowało czytelników ilością przemocy i podtekstów seksualnych. Również i dzisiaj nadal są fascynującym materiałem do opowieści, zwłaszcza te mniej znane. – Bardzo dużo przeczytaliśmy tych baśni z aktorami. U Grimmów światy się przenikają i z tego materiału można ułożyć dziesiątki przedstawień. Działaliśmy intuicyjnie, wybierając to, co nam się podobało – dodaje Tomasz Śpiewak.

– Baśnie to obraz społeczeństwa, stosunków małżeńskich, stosunków rodzic – dziecko. Nas bardziej zajęło szukanie podobieństwa tekstów baśni do naszej rzeczywistości – podkreśla reżyser Remigiusz Brzyk.

W spektaklu wykorzystano wybrane opowieści ze zbioru braci Grimm: m.in. baśnie: „Dziecko Matki Boskiej”, „Biedny chłopiec w grobie”, „Gruba Kaśka”, „Chuda Eliza”, „Piotr Pif Paf i piękna Katarzyna”, „Mądra Ela”, „Dwunastu leniwych parobków”, „Mądrzy ludzie” czy „Gałązka leszczyny”. Przedstawienie przeznaczone jest dla młodzieży i dorosłych.

Tekst i dramaturgia: Tomasz Śpiewak, Reżyseria : Remigiusz Brzyk. Scenografia i kostiumy: Anna Met. Muzyka: Szymon Szewczyk. Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski. Premiera spektaklu odbyła się w sobotę 27 października.

Emilia Kalwińska