Przesiadka w pełnym komforcie

Inwestycja, którą chwali się miasto, jest różnie odbierana przez mieszkańców dzielnicy Hajdów-Zadębie. Ich zdaniem w okolicy są o wiele bardziej potrzebne rzeczy do zrobienia, których nie mogą doprosić się w ratuszu od lat

Miasto korzystając ze wsparcia funduszy Unii Europejskiej zmodernizowało zespół przystanków komunikacji miejskiej w rejonie przystanku kolejowego „Lublin Zadębie”. Realizacja inwestycji wartej ponad 2,2 mln ma na celu ułatwienie korzystania z transportu zbiorowego i ograniczenie ruchu prywatnych samochodów.


– Prace dotyczące modernizacji zespołu przesiadkowego przy ul. Turystycznej, w rejonie przystanku kolejowego Lublin Zadębie obejmowały przebudowę ulicy na długości ponad 200 metrów. W ramach zadania wykonano perony i chodnik po północnej stronie drogi. Powstały dwie zatoki autobusowe o nawierzchniach betonowych.

Zamontowano m. in. stojaki na rowery i nowe wiaty, a na części jezdni ułożona został nowa warstwa ścieralna. Wybudowano nową kanalizację deszczową, sanitarną oraz przebudowano sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne.  Teren zyskał również nowe oświetlenie – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego magistratu.

Urzędnicy pomyśleli także o bezpieczeństwie pieszych przekraczających jezdnię. W miejscu nowej lokalizacji przejścia dla pieszych poszerzono jezdnię, tak aby na jej środku wybudować wysepkę. Nowa „zebra” zyskała także specjalne, dodatkowe doświetlenie zainstalowane na widocznych z daleka żółtych słupach.

Kierowcy muszą się natomiast uzbroić w cierpliwość w kwestii zapowiadanej kilka lat temu kompleksowej przebudowy całej ul. Turystycznej. Z powodu ograniczeń budżetowych inwestycji obejmującej modernizację pozostałych odcinków tej drogi nie ma bowiem w najbliższych planach Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie.

Marek Kościuk