Przestają się bać nauk ścisłych

W tym miesiącu na 20 uczelniach technicznych odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn, w którym wezmą udział uczennice szkół ponadgimnazjalnych. Jest to kulminacyjne wydarzenie akcji „Dziewczyny na politechniki!”, która w tym roku obchodzi swoje dziesiąte urodziny. W Lublinie panie zaproszone są już 22 marca w ramach Dni Otwartych Politechniki Lubelskiej.
„Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!” to inicjatywy zapoczątkowane przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną Perspektywy. Ich najważniejszym celem jest przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. W ciągu ostatnich 10 lat akcji udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich liczba studentek zwiększyła się nawet o ponad 60%. W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł o prawie 8 procent. Oznacza to, że studia na politechnikach wybierają coraz chętniej wybitnie utalentowane maturzystki.
Wobec trwającego od 2006 roku, spowodowanego względami demograficznymi, spadku liczby młodych ludzi w Polsce, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowywały w ostatnich 10 latach wzrost liczby studentów – i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o ponad 8 tys., a mężczyzn, w tym samym czasie, spadła o ponad 34 tysiące. – Najwyraźniej zasób ukryty w otoczeniu, jakim były dziewczyny, które mogły iść na politechniki, ale z jakichś kulturowych czy też społecznych powodów nie szły, udało się w końcu uruchomić – mówi prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Akademickich Szkół Polskich.

Dzień Otwarty dla Dziewczyn

W Lublinie Dzień Otwarty dla dziewcząt chcących studiować na Politechnice Lubelskiej odbędzie się 22 marca ( środa) w godzinach 10.00 – 14.00. Uczelnia zaprasza na pokazy i laboratoria w programach wydziałowych i na stoiska promocyjno-informacyjne swoich sześciu wydziałów. Dodatkowo, w specjalnej strefie dedykowanej dziewczynom, politechnika proponuje im m.in. udział w akcji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie „Bezpieczna Studentka”. W całej Polsce Dzień Otwarty w ramach akcji „Dziewczyny na Politechniki” odbywać się będzie 30 marca (czwartek). Pracujące na wydziałach 20 uczelni technicznych panie, studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zorganizują warsztaty, poprowadzą wykłady i pokazy. Zachęcać będą zwłaszcza do studiowania informatyki, bo to rozwijający się kierunek, który obecnie odczuwa niedobór specjalistów. W Polsce zaledwie 13% studentów informatyki to kobiety. Z okazji 10-lecia akcji „Dziewczyny na politechniki!” Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, wraz z partnerami z branży technologicznej i innowacyjnej, zdecydowała się również powołać do życia program wspierania studentek kierunków informatycznych „IT for SHE”, stawiając sobie za cel zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy.
Nabór do programu rusza już 8 marca br. na stronie www.itforshe.pl. Do udziału zaproszone są studentki i absolwentki kierunków informatycznych z polskich uczelni technicznych oraz z wydziałów informatycznych uniwersytetów. Dodatkowo Fundacja Perspektywy wraz z firmą INTEL ogłaszają kolejną, III edycję wyjątkowego stypendium skierowanego do maturzystek i studentek kierunków związanych z kierunkami informatycznymi – „Nowe technologie dla dziewczyn”. Stypendystki tego projektu znajdą się pod opieką mentora lub mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają też stypendium w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Przejdą również staż w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela. Aplikować o stypendium można pod adresem www.stypendiadladziewczyn.pl. (EM.K.)