Przestępczość spada, ale będą nowe kamery

W powiecie krasnostawskim spada przestępczość – wynika z danych udostępnionych nam przez policję. – Wszyscy dążymy jednak do tego, by było jej jeszcze mniej – podkreśla Piotr Wasilewski, rzecznik Policji w Krasnymstawie. Pomóc ma w tym m.in. dalszy rozwój monitoringu.

Z danych przekazanych nam przez rzecznika krasnostawskiej policji wynika, że w 2017 r. na terenie powiatu zanotowano 11 bójek, o dwie mniej niż rok wcześniej. Mniej było też kradzieży. – W 2016 r. tego rodzaju przestępstw było 74, a w 2017 r. już tylko 63 – mówi Piotr Wasilewski. 2017 rok przyniósł zaledwie cztery rozboje. Uszkodzenie mienia notowano 35 razy, również mniej niż w 2016 r. (41). Wciąż przeraża za to liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym. W ubiegłym roku na drogach powiatu krasnostawskiego w 41 wypadkach życie straciło 11 osób (trzech pieszych oraz osiem osób w samochodach). Najbardziej niebezpiecznie jest na drodze krajowej nr 17, czy drodze wojewódzkiej nr 842. – Nasz powiat jest dość bezpiecznym miejscem – zauważa Wasilewski. – Oczywiście będziemy robić wszystko, by był jeszcze bezpieczniejszy – dodaje. Pomóc w tym ma np. rozbudowa monitoringu. – Na dzień dzisiejszy na terenie Krasnegostawu funkcjonuje 7 kamer monitoringu – informuje Jacek Policha, komendant Straży Miejskiej w Krasnymstawie.- Wady to przekaz radiowy, słaba jakość obrazu, brak perspektyw rozwoju, czy problemy z serwisowaniem z powodu przestarzałej technologii – dodaje. Policha zauważa, że pogląd na kamery teoretycznie jest całodobowy, jednak w praktyce odbywa się tylko w przypadku „gdy dyżurny Komendy Powiatowej Policji może sobie na to pozwolić”. Wraz z nowym rokiem w Krasnymstawie pojawiły się dwie nowe kamery cyfrowe i na nie pogląd mają już miejscy strażnicy. – Odbywa się on w godzinach pracy straży, potem kamery mają ustawione trasy, po których poruszają się nagrywając obraz – mówi Policha.
W tym roku straż planuje dalszy montaż kamer, których usytuowanie zechce skonsultować z policją i mieszkańcami. – W zależności od wytypowanych miejsc, możliwości usprawnienia pracy straży czy policji, w roku 2018 planujemy montaż do 4 kamer cyfrowych – dodaje komendant. (kg)