Przestrzeń dla seniorów

Mieszkańcy Tatar czekają na zielone miejsca relaksu w najbliższej okolicy swoich bloków. Już w 2018 na nowych skwerach odpoczną mieszkańcy Motorowej i Montażowej.


Zamiast popękanego asfaltu i pozostałości po placu zabaw między blokami 2, 4, 6 i 8 przy ul. Motorowej już w ubiegłym roku powstać miał plac dla seniorów. Projekt do Zielonego Budżetu Obywatelskiego złożyli sami mieszkańcy, dopominając się o miejsce dostosowane do ich potrzeb. W ramach tej inwestycji m.in. część starej asfaltowej nawierzchni zostanie zdjęta, zastąpiona kostką całość uzupełniono o dodatkowe rośliny. Pojawią się także nowe ławki i klomby wypełnią kolorowe rośliny.
Mieszkańców niepokoił trochę przedłużający się czas realizacji placu. Przesunięcia terminu wynikały m.in. z problemów z zebraniem potrzebnej dokumentacji. Na nowy skwer wymagana była np. zgoda współmieszkańców okolicznych bloków, ponieważ część mieszkań stanowi na tym osiedlu własność lokatorską. Nieuregulowany stan prawny niektórych lokali spowodował nieplanowany zastój. Ostatecznie wykonawcę udało się wyłonić w ostatnich dniach stycznia. – Zadanie zrealizuje firma Hen-Bud do końca czerwca br. Koszt prac to 648 tys. zł. W przyszłym tygodniu planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą, tak że prace niebawem się rozpoczną – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. – Opóźnienie wynika z kwestii formalnych, ponieważ jedna ze stron zmarła i konieczne było przeprowadzenie dodatkowych czynności prawno-administracyjnych przy pozyskiwaniu koniecznych pozwoleń – wyjaśnia.
Z pomyślnego rozwoju sprawy zadowolony jest Józef Nowomiński, przewodniczący rady dzielnicy Tatary. – Bardzo się cieszymy, bo to oznacza, że wykonawca będzie mógł wejść na teren budowy jak najszybciej, oczywiście, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą – dodaje. Jak zapewnia na pewno zadowoleni będą najstarsi mieszkańcy tej okolicy.

Na montażowej aż dwa skwery

Zielono między blokami ma zrobić się także na ulicy Montażowej. Wszystko, za sprawą dwóch skwerów. Jeden z nich, pomiędzy blokami 12, 14 i 16, zostanie wykonany w ramach Inicjatywy Lokalnej. To nowe narzędzie partycypacji społecznej, w ramach którego część kosztów biorą na siebie mieszkańcy, decydując, czy ma być to praca społeczna, czy wkład własny. Na międzyblokowym skwerze ma powstać przestrzeń do siedzenia i odpoczynku wśród kwiatów i zieleni. W okolicy pojawią się kwiaty, pergole z pnączami i krzewy. Miejsce jest popularne, bo w najbliżej okolicy znajdują się osiedlowe sklepy i apteka. Sprawa realizacji tej inicjatywy jest w toku. – Obecnie czekamy na dokumentację projektową od mieszkańców, która była wskazana jako wkład własny w realizację projektu. Znając szczegóły dokumentacji, będziemy mogli wskazać konkretne zagospodarowanie tego terenu, jak i realny koszt inwestycji. Po otrzymaniu dokumentacji będziemy mogli przystąpić do uzyskiwania niezbędnych pozwoleń i przygotowywania dokumentacji przetargowej na wybór wykonawcy tych prac – informuje Olga Mazurek-Podleśna. Na tej samej ulicy – Montażowej, ale w rejonie bloków nr 10 i 12, również przybędzie więcej zieleni.
– Czekamy na skwer, na który środki zostały zabezpieczone w budżecie miasta w kwocie 350 tysięcy złotych – informuje Józef Nowomiński.
– Jesteśmy przed ogłoszeniem przetargu na wybór wykonawcy tych prac – potwierdza informację Olga Mazurek-Podleśna. Zaniedbane przez lata i szare miejsca w dzielnicy Tatary mają teraz szansę stać się prawdziwymi oazami wśród bloków. – Chcemy również zadbać o pozostałe przestrzenie między blokami w tej okolicy . Zostało nam jeszcze sześć takich miejsc: trzy przy ulicy Gospodarczej i trzy przy ulicy Hutniczej – wylicza Józef Nowomiński.
Emilia Kalwińska