Przewodzi im generał Ziemski

Od 18 stycznia stowarzyszeniu Legia Akademicka UMCS patronuje Generał Karol Ziemski (1895– 1974). Uroczystość odbyła się w auli Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS przy placu Litewskim 3 w Lublinie.


Generał Karol Ziemski patronuje Oddziałowi Terenowemu Legii Akademickiej UMCS, który liczy sobie 60 członków. Legię tworzą studenci, którzy przechodzą wojskowe szkolenie.

– Legia Akademicka zapewnia wsparcie edukacyjne i reprezentacyjne Uniwersytetu poprzez różnorodne formy działalności, takie jak: prowadzenie szkoleń dla studentów, wystawianie kompanii honorowych podczas uroczystości, asysty honorowe, pokazy oraz współorganizacja wydarzeń o różnym profilu – informuje Jakub Gering, rzecznik prasowy stowarzyszenia Legia Akademicka.

Wydziałem koordynującym współpracę między Legią Akademicką a Uniwersytetem jest Wydział Politologii UMCS. Aktywne zaangażowanie się w działalność Legii umożliwia studentom, zwłaszcza na kierunku bezpieczeństwo narodowe, pozyskanie wiedzy i umiejętności związanych z obronnością, takich jak m.in.: taktyka, ratownictwo pola walki, łączność, strzelectwo.

Do Legii mogą dołączyć pełnoletnie, niekarane osoby mające polskie obywatelstwo. Nabór prowadzony jest raz w roku, jesienią. Podczas uroczystości zasłużeni członkowie Legii otrzymali odznaczenia nadane przez ministra Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. (EM.K.)

Generał Karol Ziemski urodził się 27 maja 1895 roku w Nasutowie, w powiecie lubelskim. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz wojnie obronnej 1939 roku (dowodził składającym się głównie ze studentów 36 Pułkiem Piechoty Legii Akademickiej i został odznaczony Orderem Virtuti Militari za udział w obronie Modlina, podczas której był ranny). Od 1940 roku działał w konspiracji. Walczył w powstaniu warszawskim. W jego trakcie był dowódcą „Grupy Północ”, obejmującej siły powstańcze walczące na Starym Mieście, Żoliborzu, Marymoncie i w Puszczy Kampinoskiej. Później był zastępcą dowódcy Warszawskiego Korpusu Armii Krajowej. Przebywał w obozach jenieckich oraz od kwietnia 1945 roku w obozie koncentracyjnym Neuengamme. Po wojnie wyemigrował i działał w organizacjach kombatanckich. Na stopień generała brygady mianował go generał broni Władysław Anders w 1964 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here