Przez urzędniczą bezczynność

W minionym roku przy Szkole Podstawowej nr 4 w Chełmie miał powstać nowy parking w ramach budżetu obywatelskiego. Ale chociaż wniosek przeszedł weryfikację, to do dzisiaj rodzice i nauczyciele grzęzną w błocie. – To najbardziej zaniedbana szkoła w mieście – uważają mieszkańcy osiedla. Miasto tłumaczy poślizg urzędniczym marazmem i obiecuje utwardzenie placu przy szkole w tym roku.

Wraca temat niezrealizowanych w minionym roku inwestycji, które zaplanowano w ramach budżetu obywatelskiego. Tym razem pracownicy szkoły, rodzice uczniów i mieszkańcy osiedla upomnieli się o obiecany parking przy Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Kard. Wyszyńskiego w Chełmie. – Budynek szkoły jest chyba jednym z najbardziej zaniedbanych przez władze miasta – uważają Czytelnicy. – Nie przeprowadzono termomodernizacji, nie wymieniono okien, brakuje kompleksowych remontów wewnątrz budynku, ale dopóki nie cieknie na głowy, to jakoś sobie tam radzą. Ale żeby przy szkole było takie bagno?

Działka wokół budynku nie jest w pełni utwardzona. Rodzice przywożą dzieci do szkoły samochodami. Także dzieci z orzeczeniami, bo w szkole są klasy integracyjne i dzieciaki muszą być odprowadzane przez rodziców. Ale przy budynku zrobiło się grzęzawisko.

– Szkoła zabiegała o pomoc w utwardzeniu placu, napisała w końcu wniosek do budżetu obywatelskiego na 2021 rok, który przeszedł pozytywnie weryfikację i wszyscy liczyliśmy, że ta gehenna się skończy – mówią rodzice. – Ale minął rok 2021 i placu nadal nie utwardzono. To po co ten budżet obywatelski, po co zgłaszanie inwestycji, skoro i tak się ich nie wykonuje?

W grudniu minionego roku prezydent Jakub Banaszek tłumaczył się w internecie z opóźnień w realizacji inwestycji ujętych w budżecie obywatelskim. Niektóre z nich ostatecznie pozostają niezrealizowane, co zabija ideę tego przedsięwzięcia. Prezydent nawet pożalił się na „urzędniczy marazm” a przecież to miasto nadzoruje realizację tego budżetu. Wyliczył zadania realizowane w ramach budżetów obywatelskich od 2017 roku. I zapowiedział jednocześnie, że „wyrównanie i utwardzenie kostką brukową wraz z odwodnieniem placu szkolnego przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Chełmie” zostanie zrealizowane wraz z planowanymi przy szkole zadaniami z BO na rok 2022. Kiedy dokładnie?

Miejscy urzędnicy tłumaczą, że zadania będą realizowane sukcesywnie. – W tym momencie trudno wskazać dokładny termin finalizacji akurat tego zadania, ponieważ miasto realizuje obecnie wiele inwestycji, które poprzedzają z kolei – często na zewnątrz niedostrzegalne – prace związane m.in. z przygotowaniem dokumentacji czy postępowań przetargowych warunkowanych właściwymi przepisami. To czasochłonne procesy. Jednak o wszystkich przedsięwzięciach informujemy na bieżąco, więc podobnie będzie i w tym przypadku – napisał nam Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

– Według pierwszych planów plac miał kosztować około 200 tys. zł i gdyby został zrealizowany w zakładanym terminie, pewnie tyle pochłonęłyby prace. Ciekawe o ile więcej miasto zapłaci przez zwłokę i ten „marazm urzędników”? – pytają mieszkańcy. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here