Przy Krakowskim zaszumią lipy

Tak prezentuje się Krakowskie Przedmieście po zmianach na wizualizacji

Lipa drobnolistna, irga błyszcząca i róże – to gatunki drzew i krzewów, które w tym roku pojawią się przy Krakowskim Przedmieściu. W miejsce rosnącej dotychczas w betonowych donicach zieleni, miasto zasadzi 13 dużych drzew oraz ponad 700 krzewów ozdobnych. Ubędzie za to miejsc parkingowych. Choć mniej niż pierwotnie zakładano, to miejscowi przedsiębiorcy nie są usatysfakcjonowani z przedstawionego przez miasto kompromisowego – zdaniem ratusza – rozwiązania.


Zmiany obejmą odcinek od 3 Maja do Ewangelickiej. Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie około 200 metrów kwadratowych. Poza utworzeniem rabat, projekt zakłada też „przeprojektowanie miejsc postojowych”. Mówiąc prościej – będzie ich mniej.

– Miejsca do parkowania zostaną uporządkowane i skoncentrowane głównie przed siedzibą Sądu Okręgowego. Do dyspozycji pozostanie 14 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie ten fragment obejmuje pas drogowy z 27 miejscami parkingowymi – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Pierwotnie ratusz planował pozostawienie tylko 11 miejsc parkingowych, co popierała Rada Dzielnicy Śródmieście. Projekt oprotestowali jednak lokali przedsiębiorcy. Poparł ich były prezydent Lublina, Paweł Bryłowski, za którego kadencji 1994-98 część Krakowskiego Przedmieścia, zamieniono w deptak przestrzegając w liście otwartym skierowanym do obecnych władz miasta, że likwidacja miejsc parkingowych oznacza „śmierć” dla funkcjonujących w tym miejscu sklepów i restauracji, i apelując, by owszem posadzić drzewa, które już kiedyś rosły w tym miejscu, ale zrezygnować z nasadzeń „badyli”. Projektu bronili aktywiści z grupy „Pieszy Lublin”, a poparła go również Rada Dzielnicy Śródmieście”.

– Opracowana nowa dokumentacja zmian w tej części Krakowskiego Przedmieścia jest wyrazem kompromisu, z pozostawieniem jednak jako priorytetu nowych nasadzeń zieleni. Projekt, poza zwiększeniem przestrzeni zielonej, ma na celu poszerzenie chodnika dla pieszych oraz poprawę ogólnej estetyki – mówił Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta ds. inwestycji, prezentując w ubiegły poniedziałek nową, ostateczną wersję projektu.

Zgodnie z nią pozostanie 14 miejsc postojowych. Parkowanie będzie „odsunięte” od rejonu skrzyżowania z ul. 3 Maja i przejścia dla pieszych, ze względu na „przewężenie” chodnika. W tym miejscu pojawią się m.in. dwie duże rabaty z drzewami oraz 3 stojaki dla rowerów. Z kolei w rejonie sądu, miejsca parkingowe zostaną poprzedzielane mniejszymi rabatami, z dwoma drzewami w każdej. – Pojawią się tym samym trzy obszary z dwoma stanowiskami parkingowymi oraz 6 stanowisk parkingowych na wprost schodów sądu. Na końcu, najbliżej murku z kwiatami, zamontowane będą kolejne 3 stojaki rowerowe – tłumaczy J. Góźdź.

Prace związane z nasadzeniem zieleni na Krakowskim Przedmieściu mają zacząć się na przełomie października i listopada. – Następnie, jeśli pogoda pozwoli, możliwe będzie podjęcie prac związanych z remontem jezdni – zapowiada Góźdź.

Rośliny z donic umiejscowionych przy Krakowskim Przedmieściu, zostaną posadzone na ul. Łęczyńskiej i Spółdzielczości Pracy (przy Decathlonie). Donice trafią zaś na ul. Niecałą (przy Urzędzie Pracy), skrzyżowanie ulic Radziwiłłowskiej i Niecałej oraz al. Piłsudskiego (przy MPWiK).

Tym samym ratusz nie zamierza czekać na opinię w sprawie nowej koncepcji Rady Dzielnicy Śródmieście”.

– Uchwała dotycząca poparcia wersji pierwotnej została podjęta ogromną większością głosów. W sprawie wersji z poprawkami rada nie zdążyła się jeszcze wypowiedzieć, bo nie zostały one nam przedstawione przed ogłoszeniem – mówi Ryszard Milewski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Śródmieście. – Taką opinię zapewne wydamy na najbliższym posiedzeniu rady, które przewidziano na 30 listopada. GR, DO

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here