Przy parkometrach zarobią prawie 12 mln zł

Operatorem lubelskich parkomatów nadal będzie grudziądzka spółka City Parking Group, a jej podwykonawcą zapewne pozostanie MPK

Spółka City Parking Group nadal będzie zarządzać lubelską strefą płatnego parkowania. Przez najbliższe cztery lata dostanie za to prawie 12 mln zł. W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięto przetarg w tej sprawie.


Do ogłoszonego przez Zarząd Dróg i Mostów przetargu stanęła tylko firma City Parking Group z Grudziądza (województwo kujawsko-pomorskie), która obecnie zarządza strefą. Zaproponowała niemal 11,9 mln złotych brutto. To korzystna oferta, bo miejscy urzędnicy zamierzali przeznaczyć na ten cel ok. 15,4 mln złotych. W ubiegłym tygodniu urzędnicy zdecydowali, że zamówienie trafi do spółki z Grudziądza. – Wykonawca spełnia wszystkie warunki udziału w postępowaniu, a jego oferta nie podlega odrzuceniu i jest najkorzystniejsza pod względem przyjętych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, kryteriów oceny ofert – czytamy w uzasadnieniu decyzji wydanej przez Zarząd Dróg i Mostów.

Operator będzie zarządzać strefą od 1 kwietnia przez 4 lata. Zwycięzca przetargu będzie musiał m.in. prowadzić biuro strefy płatnego parkowania, monitorować strefę, zajmować się bieżącą obsługą, naprawiać i konserwować urządzenia do obsługi strefy.

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia czekają nas liczne zmiany w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania. W podstrefach A i B opłaty będą dużo wyższe aniżeli dotychczas. Na przykład w podstrefie A opłata za pierwszą godzinę wzrośnie z 3 zł do 3,90 zł, a w podstrefie B z 2 zł do 2,50 zł. Za drugą godzinę w podstrefie A zapłacimy 4,60 zł (obecnie 3,60 zł), a w podstrefie B – 3 zł (obecnie 2,40 zł). 24-godzinny bilet w podstrefie A kosztować będzie 25 zł (podwyżka o 5 zł), a w podstrefie B – 20 złotych (również wzrost o 5 zł). Uchwała podjęta przez lubelską radę miasta zakłada też „wydłużenie czasu obowiązywania płatnego parkowania” w dni robocze do godziny 18 (obecnie za darmo można parkować już po godzinie 17). Strefa zacznie działać o godzinie 8, czyli tak jak do tej pory.

To nie jedyne zmiany. Z dotychczasowej podstrefy B wydzielona zostanie podstrefa C, która obejmie m.in.: ul. Zamojską, ul. Rusałkę, fragment ul. Bernardyńskiej, ul. Wyszyńskiego, ul. Wesołą, ul. Farbiarską, ul. Miedzianą, ul. Przemysłową czy ul. Bulwarową. W podstrefie C opłaty zostaną na poziomie dotychczasowej podstrefy B. Obszar strefy płatnego parkowania, przynajmniej na razie, nie zostanie rozszerzony. R