Przyjadą nowe karetki

Już niebawem do Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie trafi 6 nowoczesnych karetek. Będą to tzw. ambulanse typu C, a więc najwyższej dostępnej klasy. W istocie są to prawie mobilne wersje oddziałów ratunkowych, w których dostępne są m. in. kardiomonitory, respirator, defibrylator czy urządzenie służące do wykonywania badań EKG.


Pogotowie właśnie ogłosiło przetarg na dostawę karetek i czeka na oferty od zainteresowanych firm. Termin ich złożenia upływa 10 września. Nowe karetki powinny dotrzeć do Lublina jeszcze tej jesieni, bowiem wykonawca na ich dostarczenie będzie miał zaledwie 40 dni od podpisania umowy.

– Staramy się wymieniać samochody jeżdżące na co dzień do pacjentów co 5 lat, aktualnie średnia wieku naszych pojazdów w systemie państwowego ratownictwa medycznego nie przekracza 5 lat – mówi Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

Warto podkreślić, że zakup ten jest w całości realizowany ze środków własnych WPR. Obecnie lubelskie pogotowie wystawia 22 zespoły ratownictwa medycznego, w tym 12 zespołów w stolicy województwa. Pozostałe rozlokowane są m. in. w Łęcznej, Świdniku czy Kraśniku. Do dyspozycji ratowników jest aktualnie 37 karetek, przy czym poza zespołami ratunkowymi i niezbędną rezerwą są one także wykorzystywane przez zespoły transportowe, neonatologiczny oraz od niedawna przez tzw. zespoły covidowe realizujące zadania związane z transportem osób zarażonych koronawirusem oraz pobieraniem wymazów.

Nie wiadomo jeszcze, do których podstacji lub punktów wyjazdowych trafią nowe sanitarki. – Planujemy, że zastąpią one pojazdy najbardziej wyeksploatowane – dodaje dyrektor Z. Kulesza. Nie wiadomo również, jakiej marki będą zakupione pojazdy. To zależy od ofert przygotowanych przez zainteresowane firmy. Obecnie w taborze WPR dominują auta marek Mercedes i Renault, które były kupowane sukcesywnie przez ostatnich kilkanaście lat.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here