Przypomnieli o bohaterach tamtych dni

Już po raz 11. Ognisko TKKF Omega i prezes Zbigniew Furman zaprosili dzieci i młodzież do udziału w piłkarskim turnieju z okazji Dnia Solidarności i Wolności.


– To jedne z najważniejszych zawodów jakie organizujemy już od ponad dekady. Przypominamy młodym futbolistom, jak ważne były wydarzenia z 1980 roku gdy powstała NSZZ Solidarność. Przypominamy o bohaterach tamtych dni. O tych wielkich Polakach z Lechem Wałęsą na czele, którzy nie bali się stanąć twarzą w twarz z oprawcami czasu, którzy dręczyli Naród od 1945 roku – mówi prezes Furman.

Jak podkreśla sternik Omegi: „tymi turniejami, które organizuje przypomina i broni tego fundamentu, wartości i wolności Solidarności.

– 40 lat temu pokazaliśmy wielkim tego świata, że „chcieć to móc”, że warto z nami rozmawiać, że trzeba nas szanować i brać pod uwagę przy układaniu innego porządku politycznego świata. Dzisiaj wielu bohaterom tamtych dni odbiera się ich zasługi, pomija się ich w książkach. To barbarzyństwo! – grzmi Zbigniew Furman.

W IX Turnieju Piłki Nożnej z okazji Dnia Solidarności i Wolności udział wzięło pięć zespołów. Wygrało FC Tsunami Felin przed Omegą Przyjaciele.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Piotr Krysa (Omega Przyjaciele), bramkarzem Filip Fiłonczuk (FC Zjarane Tosty), a strzelcem Igor Tomczyk (FC Szpony), zdobywca 4 goli.

Organizatorzy turnieju dziękują za wsparcie Wydziałowi Sportu i Turystyki Urząd Miasta Lublin, IPN Lublin, Solidarność Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego, Fundacji „Ruch Solidarności Rodzin”, dyr. SP Nr 52 Małgorzacie Stacharskiej, Hurtowni Olimp – Trofea sportowe Piotra Saka oraz Markowi i Łukaszowi Wójcikom z MW Sport. MAG

Zbigniew Furman, prezes Ogniska TKKF Omega, organizator piłkarskich zmagań dla amatorów już od ponad 35 laty ma – o czym niewiele osób wie – piękną opozycyjną przeszłość. Był szefem Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Lubelskich Zakładów Graficznych przy ul. Unickiej, jednym z inicjatorów lubelskich dni bez prasy w sierpniu 1981 roku.