Przysięgali na nowy sztandar

W sobotę, 28 września, na placu Zamkowym w Lublinie odbyła się pierwsza przysięga wojskowa na nowy sztandar Lubelskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Dotąd żołnierze dysponowali historycznym sztandarem 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.


Nowy sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał w piątek dowódca brygady płk. Tadeusz Nastarowicz.

W górnym lewym rogu płatu sztandaru znajduje się znak spadochronowy cichociemnych wraz z oplatającymi go literami „HD”, które są inicjałami imienia i nazwiska patrona Brygady, mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”. Znak Cichociemnych przedstawia spadającego do walki orła. Jest symbolem cichociemnych, spadochroniarzy AK, którzy w czasie II wojny światowej po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii byli przerzucani do okupowanej Polski, by organizować ruch oporu, szkolić partyzantów, prowadzić walkę z okupantem i przygotowywać powszechne powstanie.

W dolnym prawym rogu płata sztandaru umieszczono wizerunek Matki Bożej Płaczącej z archikatedry lubelskiej, który jest podkreśleniem przynależności żołnierzy Brygady do Lubelszczyzny oraz wyrazem zawierzenia opiece Matki Boskiej. W dolnym lewym rogu płata sztandaru umieszczona jest odznaka pamiątkowa 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here