Przywracanie dawnego blasku

Miasto rozdzieli 600 tysięcy złotych dotacji na ochronę zabytków. Decyzję w tej sprawie podjęli radni, przegłosowując zmianę uchwały budżetowej na ten rok.


Najwięcej, blisko 281 tys. zł z tej sumy, trafi na konserwację polichromii gzymsu i ścian w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Głusku. W tej kwocie zaplanowano też odświeżenie malowideł sklepień i przęsła w nawie. Ponad 107 tys. zł dostanie Zgromadzenie Sióstr Urszulanek. Środki trafią na remont więźby dachowej oraz wymianę dachu i remont poddasza, które zostanie zabezpieczone przed skutkami pożarów.
(Na marginesie dodajmy, że na tym nie koniec inwestycji u sióstr. Na adaptację infrastruktury zespołu klasztornego na potrzeby 8-klasowej szkoły podstawowej trafi kolejne 1,15 mln zł. Zadecydowali o tym mieszkańcy, popierając duży projekt w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.)
Na remont elewacji klasztoru ojców dominikanów przeznaczono 71,9 tys. zł, a prywatnej kamienicy przy Olejnej 7 – 45 tys. zł. Remont wirydarza i zachodniej ściany klasztoru kapucynów pochłonie ok. 29 tys. zł. Renowacji zostanie też kościół rektoralny pw. Świętego Ducha (21,66 tys. zł) i świątynia pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (17,6 tys. zł). W pierwszym wykończona zostanie nawa główna i przedsionek, w drugim przewidziano konserwację konfesjonałów i ławek. Na montaż stropów, podbitki i podłóg z naprawą oraz malowaniem ścian kamienicy pod adresem Rynek 6/Grodzka 1 trafi ponad 18,4 tys. zł.CH