Przywrócony blask

Konserwatorzy zabytków pochwalili się rezultatem prac konserwatorskich w kościele w Pawłowie. Przeprowadzono je w 2021 roku.

Chodzi o konserwację dwóch ołtarzy bocznych z transeptu kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Pawłowie (gmina Rejowiec Fabryczny). O szczegółach tych prac poinformowali za pośrednictwem swojego fajsbukowego profilu pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. W informacji tej czytamy, że ołtarz boczny prawy z rzeźbą „Św. Antoni Padewski” i obrazem „Św. Walenty” oraz ołtarz boczny lewy z krucyfiksem i obrazem „Św. Mikołaj” należą do najważniejszych elementów pierwotnego, neogotyckiego wyposażenia świątyni parafialnej w Pawłowie. W obu przypadkach stan zachowania ołtarzy był podobny.

Struktura ołtarzy była osłabiona i poluzowana z powodu zmiennych warunków wilgotnościowych panujących w kościele oraz drewnojadów, tj. szkodników żerujących w drewnie. Konserwatorzy zabytków z chełmskiej delegatury WUOZ mówią o odspojeniach i szczelinach pomiędzy deskami oraz ubytkach i pęknięciach form snycerskich i rzeźbiarskich. Obrazy „Św. Walenty” i „Św. Mikołaj” również kwalifikowały się do kompleksowej konserwacji z uwagi na uszkodzenia mechaniczne, a także tzw. sfalowanie płótna i pociemnienie werniksu.

Zakres prac konserwatorskich przy architekturze ołtarzy obejmował m.in.: usunięcie wtórnych nawarstwień, zabezpieczenie drewna przed działaniem szkodników drewna, sklejenie pęknięć i odspojeń, uzupełnienie ubytków drewna poprzez flekowanie i kitowanie, rekonstrukcję brakujących elementów snycerskich i rzeźbiarskich. Uzupełniono też ubytki gruntów w partiach złoceń, zrekonstruowano złocenia, przeprowadzono też scalenie kolorystyczne fleków i przebarwień powierzchni drewna.

Z kolei prace konserwatorskie przy obrazach obejmowały m.in.: oczyszczenie tzw. lica i odwrocia, usunięcie pociemniałego werniksu, prasowanie pofalowanych płócien, uzupełnienie ubytków zaprawy, opracowanie kitów, położenie werniksu retuszerskiego, scalenie kolorystyczne i zabezpieczenie powierzchni obrazów werniksem końcowym. Konserwatorzy zabytków informują, że inicjatorem prac był ks. Andrzej Kołodziejski, proboszcz parafii w Pawłowie. Prace konserwatorskie przeprowadziła firma Kompleksowa Konserwacja Zabytków M. Filip, A. Filip s. c. z Rzeszowa. Były możliwe dzięki dotacji z budżetu Wojewody Lubelskiego. (opr. mo, fot. FB WUOZ Lublin)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here