Psiakom pomogą, kotom nie

– Nie karmić i przegonić! – taką odpowiedź w gminie Krasnystaw miała usłyszeć jedna z mieszkanek, gdy zwróciła się do samorządu z prośbą o pomoc w sprawie chorej kotki. Urzędnicy przyznają, że pomagają tylko wtedy gdy chodzi o psy. – Koty dobrze radzą sobie w życiu na wolności – zauważa Krzysztof Gałan, sekretarz gminy Krasnystaw.

27 kwietnia na profilu Krasnostawskiej Grypy Viva! pojawił się następujący wpis: – „Nie karmić i przegonić” – taką odpowiedź usłyszała kobieta w gminie Krasnystaw gdy zwróciła się o pomoc, bo przy jej posesji pojawiła się chora kotka. To już kolejny raz mieszkańcy tej gminy słyszą takie właśnie słowa – czytamy. – Panie urzędniku, tak się pomaga zwierzętom? – pytają dalej wolontariuszki i zapewniają, że nie mogły zostać obojętne i pomogły, by kotka trafiła do przychodni weterynaryjnej.

– Kicia ma chore, zaniedbane i zniekształcone uszka, w których jest świerzb. Ma braki w uzębieniu i ranę w pyszczku oraz ślad po śrucie. Nie wiadomo jeszcze czy jest w ciąży. Kotka wymaga wzmocnienia i dobrej jakościowo karmy. Dziś dostała zastrzyk i preparat od pcheł, robaków i świerzbu. Miejmy nadzieję, że szybko stanie na łapki, a wtedy zabierzemy ją do domu tymczasowego, gdzie będziemy jej szukać odpowiedzialnych opiekunów – czytamy na stronie Vivy!

Krzysztof Gałan, sekretarz gminy Krasnystaw, przyznaje, że samorząd koncentruje się na pomocy przy psach, nie kotach. – Koty to z natury zwierzęta wolno żyjące, w przeciwieństwie do psów. Bezdomnymi psami musimy się też zająć, bo mogą kogoś pogryźć – mówi Gałan.

Sekretarz podkreśla, że kiedyś tak nie było, gmina pomagała w sprawie kotów, np. ponosiła koszty ich sterylizacji. Mieszkańcy nadużywali jednak tej formy pomocy. – Co do zachowania naszej urzędniczki nie słyszałem, by taka sytuacja miała miejsce, porozmawiam jednak z pracownikami na ten temat – obiecał Gałan.

Każdy kto chce pomóc w sfinansowaniu leczenia opisanej kotki może wpłacić dowolną kwotę na konto: 09 1600 1462 1030 9079 0000 0011, Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, ul. Kawęczyńska 16/39, 03-772 Warszawa, z dopiskiem: kotka Zyta. (kg)