Psychiatria jak spod igły

Sale oddziału psychiatrycznego mogą kojarzyć się z odrapanymi ścianami, zdezelowanymi łóżkami, brudem i nieprzyjemnym zapachem. Ale nie w chełmskim szpitalu, gdzie psychiatria wygląda od niedawna jak przyzwoity hotel.

Zakończył się właśnie remont oddziału psychiatrii II w chełmskim szpitalu. Doprowadzenie pomieszczeń do stanu widocznego na zdjęciach kosztowało ponad 1,2 mln zł. Pieniądze udało się pozyskać dzięki pilotażowemu programowi prowadzonemu w Centrach Zdrowia Psychicznego (CZP), które także funkcjonuje w ramach chełmskiej lecznicy. CZP to miejsca, w których w sytuacji kryzysowej można dostać pomoc bez czekania, bez skierowania i bez konieczności zapisywania się na pierwszą wizytę. Wsparcie jest dostosowane do potrzeb osoby, która się po nie zgłasza.

Może składać się z regularnych wizyt u psychiatry, psychoterapii indywidualnej lub grupowej, wizyt zespołu terapeutycznego w domu pacjenta i pracy z nim oraz jego bliskimi w tym miejscu. Przy centrach działają oddziały dzienne, do których przychodzi się w każdy dzień powszedni na kilka godzin zajęć terapeutycznych, psychoedukacyjnych, relaksacyjnych, by po nich wrócić do domu.

Centra mają inny sposób rozliczania niż pozostałe szpitalne oddziały. Budżet jednostki uzależniony jest od liczby mieszkańców obszaru, który obejmuje swoim zasięgiem. A pieniądze mogą zostać wydane zgodnie z zapotrzebowaniem Centrum np. na remonty. I tak było w przypadku CZP z Chełma. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here