Punktu nie ma, ale się szczepią

Rejowiec to jedyna gmina w powiecie chełmskim, w której nie utworzono punktu szczepień. Mimo to ponad 20 proc. mieszkańców przyjęło już preparat.

Na początku roku pojawiła się mapa z lokalizacjami punktów szczepień przeciwko Covid-19. Okazało się wtedy, że takie punkty powstały w każdej chełmskiej gminie, poza Rejowcem. Czternaście takich punktów powstało też w Chełmie. Przeważnie w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej.

Ale w dwóch ośrodkach zdrowia na terenie gminy Rejowiec – nie. Właściciel ośrodka zdrowia w Zawadówce chciał przystąpić do programu szczepień, ale nie był w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawiał Narodowy Fundusz Zdrowia. Właściciele ośrodka w Rejowcu do programu się nie zgłosili, bo sami złapali koronawirusa i w czasie rejestracji punktów byli na kwarantannie.

Jak – mimo tych utrudnień – szczepili się mieszkańcy gminy? Wcale nie odbiegają specjalnie od normy dla powiatu chełmskiego. Statystykę na koniec czerwca podał burmistrz Rejowca, Tadeusz Górski.

– Na 6350 zameldowanych mieszkańców gminy jedną dawką zaszczepionych zostało 1830 a dwoma dawkami 1305 osób. To daje 20,7 proc. zaszczepionych mieszkańców i chyba nie wychodzi tak źle na tle powiatu – mówi T. Górski.

W grupie wiekowej 12-19 lat zaszczepiło się 48 osób a w kolejnych grupach odpowiednio 341 osób (20-39), 581 (40-59), 433 (60-69) i 427 (70 plus). Mieszkańcy Rejowca mogli korzystać z punktów szczepień w sąsiednim Rejowcu Fabrycznym. Ale z biegiem czasu powstały masowe punkty szczepień w szpitalu w Chełmie i miejskiej hali sportowej a także Kaniem i Wierzbicy. Ostatnio pojawiły się także mobilne punkty szczepień, które odwiedzają poszczególne samorządy wiejskie. Więc miejsc, w których mogli się szczepić nie brakowało.

Na tle sąsiednich gmin Rejowiec wypada dosyć dobrze. Pisaliśmy już, że najwięcej zaszczepionych mieszkańców jest w gminie Dubienka (27,5 proc.) a najmniej w gminie wiejskiej Rejowiec Fabryczny (14,5 proc.), co może zaskakiwać, bo to właśnie w Kaniem jest masowy punkt szczepień. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here