Rada uchwali budżet

W czwartek, 19 grudnia, czeka nas ostatnia w tym roku sesja lubelskiej rady miasta. Najważniejszym jej punktem będzie głosowanie nad projektem przyszłorocznego budżetu Lublina. Jego przyjęcie jest praktycznie przesądzone, bo radni rządzącej koalicji mają w 31-osobowej radzie aż 19 mandatów.


W ubiegłym tygodniu prezydent Krzysztof Żuk zaprezentował autopoprawki do projektu przyszłorocznego budżetu. Skarżył się m.in. na niedobory w finansowaniu oświaty (chodzi o niedoszacowanie przez rząd subwencji) oraz zmiany w systemie podatkowym (chodzi np. o obniżenie podatku dochodowego, przez co mniej pieniędzy „wraca” do budżetu miasta). K. Żuk ocenił też, że „zmiany legislacyjne kreują dodatkowe ryzyka, które trzeba brać pod uwagę”. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czym nas parlament i rząd zaskoczy – skarżył się podczas prezentacji poprawek do projektu budżetu.

Te słowa nie pozostały bez komentarza ze strony opozycji. – Pan prezydent Żuk i jego zaplecze – ludzie, którzy mówią o sobie, że są liberałami i krytykują rząd za to, że obniża podatki, to jest to jakieś nieporozumienie – ocenił Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS.

Dochody Lublina w 2020 roku mają wynieść ok. 2 mld 482 mln złotych, a wydatki ok. 2 mld 539 mln złotych. Deficyt budżetowy wyniesie ponad 57 milionów, a dług Lublina wzrośnie aż do 1 mld 628 mln zł.

Czwartkowe głosowanie nad budżetem poprzedzi zapewne burzliwa dyskusja radnych. Czy radni PiS poprą projekt? – Będziemy jeszcze dyskutować na ten temat – mówi P. Gawryszczak.

Grzegorz Rekiel

Przykładowe inwestycje wpisane autopoprawką do projektu budżetu na 2020 rok:

– zakończenie przebudowy Zespołu Szkół Ekonomicznych (4 mln złotych); zakończenie przebudowy boiska sportowego na stadionie przy ul. Zemborzyckiej (1,8 mln złotych);

– przebudowa boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 30 (1,5 mln złotych);

– budowa budynku szatniowo-szkoleniowego przy ulicy Magnoliowej (2 mln złotych);

– budowa sali gimnastycznej i boisk przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica 1 mln złotych (zakończenie inwestycji planowane jest w 2022 roku); wykonanie prawoskrętów z ulicy Gęsiej i ulicy Jantarowej w ul. Jana Pawła II (0,5 mln zł); zakończenie budowy skateparku przy ul. Rusałka (0,5 mln zł).