Radni na gigancie

W 2017 roku odbyło się tylko sześć sesji rady powiatu chełmskiego. A i tak na wszystkich było tylko czternastu z dwudziestu jeden radnych. Z frekwencją wcale nie lepiej jest podczas komisji. Sprawdzamy, jak powiatowi rajcowie wywiązują się ze swoich obowiązków.

Przed wyborami kandydaci na radnych wiele obiecują. Gotowi są do ciężkiej pracy dla wyborców i samorządów. Ale po wyborach niektórym zapału zaczyna brakować. Czasami na udział w sesjach czy komisjach nie pozwala zdrowie, innym razem służbowe obowiązki, a czasami nieobecności są nieusprawiedliwione.
W 2017 roku w powiecie chełmskim odbyło się zaledwie sześć sesji. Chociaż posiedzeń było tak mało, to i tak nie wszyscy radni znaleźli czas, żeby się na nich pojawić. Prymusami frekwencji, którzy pojawili się na wszystkich sesjach, byli: Grażyna Szykuła, Bogusław Żelechowski, Beata Augustynek, Andrzej Czerniej, Andrzej Derlak, Andrzej Dzirba, Andrzej Łolik, Marcin Łopacki, Dorota Łosiewicz, Radosław Rakowiecki, Lucyna Sado, Tomasz Szczepaniak, Hubert Wiciński i Stanisław Wiercioch. To jednak tylko czternaście osób z 21-osobowego składu rady. Najsłabiej pracuje były starosta, Paweł Ciechan, który uczestniczył tylko w trzech sesjach. Po dwie nieobecności mieli Agata Radzięciak i Kazimierz Stocki a po jednej – Jerzy Kwiatkowski, Janusz Kański, Marek Słupczyński i Zdzisław Wronka.
Podobną frekwencję mieli radni podczas posiedzeń komisji, które odbywają się przeważnie w dniu sesji. Tu znowu najrzadziej garnął się do pracy radny Paweł Ciechan, który wchodzi w skład komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych oraz komisji Rozwoju Gospodarczego i Integracji Europejskiej. Na osiem posiedzeń, które odbyły się w 2017 roku, były starosta uczestniczył tylko w trzech. Połowę komisji opuściła także Agata Radzięciak. A stuprocentową obecność, na ośmiu członków komisji, miał tylko Andrzej Łolik. Podobnie niską frekwencję jak Ciechan miała radna Lucyna Sado w komisji Rewizyjnej (3 obecności na 8 posiedzeń), ale w komisji Zdrowia i Profilaktyki Zdrowotnej radna, która jest też lekarzem była pięć razy, na osiem posiedzeń. Dla porównania, w dwunastoosobowej Komisji Finansów i Budżetu pięciu radnych było na wszystkich ośmiu posiedzeniach. Czterech radnych miało jedną nieobecność. Jeden radny opuścił dwa posiedzenia a K. Stocki i M. Słupczyński – trzy.
Radnym przysługuje zryczałtowana, comiesięczna dieta w wysokości 900 zł. Przewodniczący komisji mają dodatkowe 200 zł, wiceprzewodniczący rady powiatu J. Kwiatkowski i B. Żelechowski otrzymują po 1100 zł. Co miesiąc 1500 zł dostają nieetatowi członkowie zarządu: H. Wiciński, J. Kański i B. Augustynek a Przewodnicząca Rady Powiatu, G. Szykuła – 2250 zł. Bogumił Fura

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here