Radni za Karoliną

Radni powiatu chełmskiego wspierają próby gospodarczego ożywienia regionu. Podczas ostatniej sesji przyjęli stanowisko w sprawie projektu australijskiej spółki Balamara Resource, która rozpoznaje złoża węgla w tzw. polu „Sawin” i planuje budowę w tym rejonie kopalni „Karolina”. Na sesjach w gminach o poparcie zabiegał Adam Rychliczek. W powiecie się nie pojawił.

Stanowiska popierające projekt podjęły już wszystkie gminy, które leżą w obszarze koncesyjnym „Sawin” tj. Wierzbica, Sawin, Cyców, Urszulin, Stary Brus, Hańsk. Firma zwróciła się też do starostów o podobne uchwały. Co może im dać wsparcie samorządów?
– To pokazuje, że lokalne środowiska są zainteresowane i wspierają inwestycję, która może dać miejsca pracy i podatki lokalnym samorządom – mówi Adam Rychliczek, przedstawiciel Balamary.
Inwestorowi zależy, żeby projekt został wpisany do celów strategicznych planu wicepremiera Morawieckiego. A to uprościłoby firmie procedury dochodzenia do celu. Poparcie samorządów ma też inne znacznie. To przecież gminy i powiaty objęte inwestycją będą przygotowywać plany zagospodarowania przestrzennego czy studium uwarunkowań przestrzennych a także wydawać decyzje środowiskowe. Wsparcie już na początku daje sygnał, że i na kolejnych etapach gminy nie będą robić przeszkód.

– Podjęliśmy stanowisko, bo wspieramy każdą inicjatywę, która może przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy – mówi Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. – Radni chcą, by przedstawiciel firmy przekazał więcej szczegółów na temat etapu, na jakim znajduje się ta inwestycja.
Na sesjach w gminach o poparcie dla inwestycji zabiegał Adam Rychliczek, który mówił radnym o szczegółach inwestycji. W powiecie się nie pojawił. – W poniedziałek, kiedy odbyła sesja, musiałem być na Śląsku, ale bardzo chętnie spotkam się z radnymi na kolejnej sesji, by streścić założenia projektu – mówi Rychliczek.
Stanowisko wspierające budowę kopalni podejmowali już radni powiatu poprzedniej kadencji. Wówczas o pomoc zabiegali Australijczycy z PD Co, których projekt budowy kopalni Jan Karski w Kuliku pod Siedliszczem jest bardziej zaawansowany (piszemy o nim w tekście obok). (reb)