Radny walczy o chodnik do „Mrówki”

Do marketu „Mrówka” w Krasnymstawie można dojechać tylko samochodem. Żeby dojść pieszo, trzeba złamać przepisy, bądź zdecydować się na mało bezpieczny spacer poboczem. Radny miejski Andrzej Smorga od kilku lat zabiega o budowę chodnika po wschodniej stronie ulicy. Drogą zarządza województwo lubelskie, ale podległa mu jednostka – ZDW sugeruje, by chodnik wybudował właściciel „Mrówki”, bo sklep jest głównym generatorem ruchu pieszych na tym terenie.

Na ul. Rejowieckiej w Krasnymstawie, która ma status drogi wojewódzkiej, zarządzanej przez ZDW w Lublinie, jest chodnik, ale tylko po jej zachodniej części. Tymczasem po stronie wschodniej znajduje się kilka firm, a przede wszystkim market budowlany „Mrówka” i też przydałby się chodnik. Co prawda zdecydowana większość klientów na zakupy do sklepu przyjeżdża samochodem, ale są też tacy, którzy kupują drobne rzeczy i przychodzą do „Mrówki” na piechotę. Żeby się do niej dostać, muszą niestety złamać przepisy lub korzystać z przejść oddalonych od marketu o ponad 200 metrów i dalej iść poboczem, co przy dużym ruchu pojazdów, w tym ciężarowych, do bezpiecznych nie należy.

Na problem uwagę zwrócił miejski radny Andrzej Smorga, który reprezentuje mieszkańców tej części Krasnegostawu. Uważa, że chodnik po wschodniej stronie ulicy, dla poprawy bezpieczeństwa pieszych, jest wręcz niezbędny. Sęk w tym, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie na taką inwestycję nie ma pieniędzy. A świadczy o tym komentarz do sprawy wiceburmistrza miasta, Krzysztofa Sugalskiego.

– W kwestii chodnika przy drodze wojewódzkiej nr 812 na ul. Rejowieckiej w rejonie marketu „Mrówka” podejmowaliśmy interwencje już w 2019 r. – tłumaczy zastępca burmistrza. – Skierowaliśmy w tej sprawie kilka pism do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Zgłaszaliśmy ją również do właściciela sklepów „Mrówka”, który także interweniował w ZDW. W odpowiedzi na nasze wystąpienia Zarząd za każdym razem odpowiadał, że województwo lubelskie nie dysponuje odpowiednimi funduszami, które mogłyby być przeznaczone na zrealizowanie takiego przedsięwzięcia, czyli wykonanie stosownej dokumentacji i wybudowanie chodnika.

W związku z tym zarządca drogi wskazał, że jedynym sposobem na zrealizowanie zadania jest zaangażowanie finansowe i organizacyjne miasta. W piśmie, jakie ZDW skierował natomiast do właściciela marketu budowlanego, jako możliwe rozwiązanie problemu wskazał podjęcie działań z inicjatywy przedsiębiorcy, polegających na wykonaniu inwestycji uzupełniającej, czyli chodnika do wybudowanego obiektu handlowego, który to właśnie jest głównym generatorem ruchu pieszych na tym terenie. Do chwili obecnej sprawa pozostaje nierozstrzygnięta – dodaje K. Sugalski. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here