Radość wśród książek

Lubelskie wydawnictwo Gaudium świętuje w tym roku 40-lecie swojej działalności. W związku z jubileuszem, 15 grudnia w lubelskiej archikatedrze wykonane zostało „Oratorium na Boże Narodzenie” Jana Sebastiana Bacha. Wydarzeniu towarzyszyła również wystawa prezentującą historię wydawnictwa oraz jego dorobek.

Specjalną jubileuszową perełką wydawniczą jest najnowsza publikacja „Gaudium” – album „Archikatedra lubelska”.
Początki wydawnictwa były skromne. Swoją działalność rozpoczęło 15 grudnia 1976 r., jako Lubelskie Wydawnictwo Diecezjalne, które mieściło się w piwnicach Kurii Biskupiej. Długoletnim dyrektorem wydawnictwa był ks. Władysław Zakrzewski. W tych początkowych latach trwało gromadzenie niezbędnego drukarskiego sprzętu: powielacza offsetowego, maszyny do szycia nićmi, prasy do złoceń itp. Pierwszymi pozycjami wydawniczymi były cieszące się popularnością kalendarze: „O naśladowaniu Chrystusa” i „Kalendarz Maryjny”. Wydawnictwo publikowało głównie książki pomocne w katechezie i duszpasterstwie, stopniowo rozszerzając swoją ofertę o pozycje dla dzieci, książki o tematyce społecznej czy literaturę piękną.
Po 19 latach działalności – 26 października 1995 r., wydawnictwo przeniosło się do swojej obecnej siedziby przy ulicy Ogrodowej. W latach 2000 zmieniło nazwę na „Gaudium” (łac. radość). Obecnie wydawnictwo dysponuje własną księgarnią, studiem redakcyjnym i drukarnią. Od 2012 roku wydawnictwem kieruje ks. dr Marek Szymański. – Nasze wydawnictwo, co jest już rzadkością na rynku wydawnictw katolickich, posiada zarówno dom wydawniczy, jak i drukarnię. To bardzo dla nas korzystne, bo jesteśmy niezależni i możemy przyjmować również zlecenia komercyjne – mówi ks. dr Marek Szymański. – W ofercie mamy publikacje nieprzerwanie przez nas wydawane od ponad trzydziestu lat, m.in. „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis. – dodaje ks. Szymański.
„Gaudium” od lat odnosi sukcesy na rynku wydawniczym. W jego dorobku są nagrody za najpiękniej wydane książki, tytuły „Książka Roku” czy najważniejsze nagrody na rynku wydawnictw katolickich – Feniksy, przyznawane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Na szczególną uwagę zasługuje jego najnowsza publikacja, album fotograficzny poświęcony lubelskiej |archikatedrze. – To nasz wyraz wdzięczności dla społeczności Lublina – podkreśla ks. Marek Szymański. Album został starannie przygotowany: zawiera teksty prof. ASP Pawła Pencakowskiego (który osobiście uczestniczył w renowacji fresków lubelskiej świątyni) i Dariusza Kopciowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie oraz zdjęcia Piotra Maciuka, ukazujące nowe spojrzenie na skarby lubelskiej świątyni. 
(EM.K.)