Ratowanie z lodowatej pułapki

Przez 3 dni (6-8 lutego) strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, wraz z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ćwiczyli nad Zalewem Żółtańce techniki ewakuacji spod lodu. W rolę ofiar wypadku wcielili się druhowie, przebrani w kombinezony do pracy w wodzie.

– Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były wykładami, na których przedstawiono zasady bezpiecznego poruszania się po lodzie, metody i sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczych oraz zagadnienia związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy w trakcie działań ratowniczych prowadzonych na lodzie – mówi mł. bryg. Wojciech Chudoba, rzecznik prasowy KM PSP Chełm.
Akcję ratowniczą nad zalewem oglądała młodzież z Zespołu Szkół w Żółtańcach oraz kl. I technikum o profilu pożarniczo-ratowniczym ZSE i III LO w Chełmie. O zasadach zachowania się w sytuacji zagrożenia opowiedział uczniom kol. Andrzej Klaudel, prezes WOPR Chełm. W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki OSP ze Żmudzi i Kamienia. (red, fot. Jakub Kursa)