Ratuj zimę, jedź z nami

Zimowy Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy obchodzili w piątek, 14 lutego lubelscy cykliści. Tegoroczne hasło brzmiało „Ratuj zimę. Jedź z nami” i nawiązywało do zmian klimatycznych, które zdaniem części ekologów, są spowodowane głównie działalnością człowieka.


– Chcemy ocalić zimę: mroźną, śnieżną, taką jakiej w tym roku nie ma w Polsce. Spośród wielu możliwości na redukcję gazów cieplarnianych zachęcamy, by przesiąść się z auta na rower. Przy okazji można zadbać o zdrowie i poprawić swój nastrój – tłumaczy Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego, czyli organizacji, która przyłączyła się do obchodów Zimowego Dnia Dojazdu Rowerem do Pracy.

W miniony piątek, w rejonie Mostu Kultury członkowie Porozumienia Rowerowego rozdawali napotkanym cyklistom słodycze, gorącą herbatę i drobne prezenty, np. papierowe mapy rowerowe Lublina. Celem wydarzenia było też pokazanie, że rowerem można się poruszać niezależnie od pory roku. – Rower to świetny środek transportu przez cały rok, także zimą. Tegoroczna zima jest nad wyraz ciepła i bezśnieżna, co dodatkowo zachęca do jazdy rowerem – dodaje Kowalik. GR