Rejowiec miastem uroczyście

Na uroczystości obecni byli m.in. poprzedni wójtowie Rejowca: Wiesław Kociuba i Roman Jersak a także księża z rejowieckich parafii, radni i sołtysi.

W piątek wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek, przekazał burmistrzowi akt nadania statusu miasta dla Rejowca. Burmistrzowi zależało, aby to co formalnie stało się 1 stycznia, miało też uroczystą oprawę. – Odzyskanie praw miejskich dla Rejowca to historyczny moment – mówi burmistrz miasteczka, Tadeusz Górski.

Rejowiec to po Siedliszczu kolejna gminna miejscowość w powiecie chełmskim, która odzyskała prawa miejskie. Starania trwały dwa lata. Wiązały się z przygotowaniami formalnymi i społecznymi konsultacjami. Ale było warto. W połowie 2016 roku Rada Ministrów oficjalnie zatwierdziła wniosek gminy Rejowiec o przywrócenie osadzie praw miejskich, a od 1 stycznia tego roku Rejowiec znowu jest miastem. Jeszcze przed odzyskaniem praw miasto zyskało okazałą i godną siedzibę. Urząd Gminy przeniósł się do przekazanego przez Urząd Marszałkowski pałacu Ossolińskich. I to właśnie w salach pałacu odbyła się piątkowa uroczystość oficjalnego wręczenia aktu nadania praw miejskich. Władze miasteczka przygotowywały się do nich przez cały tydzień. Początkowo akt miał wręczyć Minister Spraw Wewnętrznych, Mariusz Błaszczak, który tego samego dnia otwierał komisariat policji w Fajsławicach.

– Niestety, uprzedzono nas wcześniej, że z powodu ważnych spraw służbowych musiał wracać do Warszawy, ale nie ma tego złego … – mówi burmistrz Górski.
Do Rejowca zamiast ministra przyjechał wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek – w asyście zastępcy komendanta głównego policji Jana Lacha. I to on, w imieniu premier Beaty Szydło, przekazał dokument. – Zależało nam na oficjalnym przekazaniu aktu nadania praw miejskich, bo to dla Rejowca i naszej gminy wyjątkowy i historyczny moment – mówi T. Górski.
Historię Rejowca przedstawił w skrócie Mirosław Kość, przewodniczący Rady Miasta a burmistrz T. Górski mówił o zrealizowanych i zaplanowanych na kolejne lata inwestycjach. Wojewoda Czarnek gratulował odzyskania praw miejskich i mówił, że z powodu kolejnego miasta dumne jest całe województwo. Przy okazji wspomniał nieodżałowanego Mariana Kawałko, pochodzącego z Rejowca, znanego regionalistę. – Szkoda, że nie ma go dzisiaj wśród nas, byłby bardzo dumny z powodu tego wydarzenia – mówił wojewoda Czarnek. (bf)